Keskkonnaagentuuril ilmus värske raport, milles antakse ülevaade ulukiasurkondades aastate jooksul toimunud muutustest ja nende põhjustest.
Raportis antakse hinnang asurkondade seisundile ning tehakse küttimissoovitused 2021/2022 jahihooajaks.
Hiiu maakonna kohta leiab raportist mitmeid arvukusenäitajaid, sh Hiiumaa jahimeeste hinnangud suurulukite arvu kohta. Nii näiteks oli jahimeeste hinnangul mullu Hiiumaal 190 põtra ja vaid 350 metssiga.
Raporti koostajad annavad ülevaate jahipiirkondade lõikes hinnatud metssigade arvukustest ja nende ebakõladest küttimisandmetega ja tõdevad, et juba mitmendat aastat paistab see vastuolu kõige selgemalt silma sigade Aafrika katkust (SAK) mõjutamata jäänud Hiiumaa ja Muhu andmetes.
“Kuigi arvukushinnangute ja reaalse arvukuse vaheline erinevus on mitmekordne, on siiski kiiduväärt, et küttimine haakub reaalsusega oluliselt paremini,” märgivad raporti koostajad. Raportis on kirjas, et mullusel jahihooajal kütiti Hiiumaal 1690 metssiga ja algava jahihooaja küttimissoovitus on taas 2000 isendit.
Eestis kokku kütiti 2020. aasta jahihooajal 9978 metssiga, mida on kaks korda enam kui eelnenul jahihooajal. Kui kahel eelmisel jahihooajal kütiti metssigu enim katkust puutumata Hiiumaal, siis möödunud jahihooajal kerkis kütitud isendite arv kõige kõrgemale taas Saare maakonnas.
Punahirve asurkonna suurust 2021. aasta alguses hindavad raporti koostajad ligi 11 000 isendile. Nendest ligi 6500 asub Saaremaal ja üle 1500 Hiiumaal.
Seire käigus kogutud vaatluste ning küttimisinfo põhjal oli 2020. aasta sügisel Eestis kokku 31 hundipesakonda (hundikarja, kus sündisid kutsikad). Kõik pesakonnad olid Eesti mandriosas,
Saaremaal ja Hiiumaal hunte juurde ei sündinud. Pesa-
kondade arv oli viimase kümne aasta kõrgeim ning viimase 20 aasta jooksul on huntide arv kõrgem olnud vaid 2008. aastal, mil loeti kokku 32 kutsikatega hundikarja. Koos hundi rekordilise arvukusega oli möödunud aasta rekordiline ka hundi karjakasvatusele tekitatud kahjude poolest. Ühtegi juhtumit ei toimunud ainsana vaid Hiiumaal, kus KAURi andmetel mullu ei sündinud ka uut hundipesakonda.
raportit luges
HARDA ROOSNA