OÜ Kassariotsa kalamehed leidsid reedel mõrrast imeliku välimusega kala – selgus, et tegemist on kirju pakslauba ehk jämepeaga (Hypophthalmichthys nobilis).
Tuuli Tammla vahendas lehele keskkonnaameti veeelustiku spetsialisti Märt Kesküla öeldut, et seda liiki kalu kasvatatakse Lätis ning ilmselt pääsevad mõned kasvandustest aegajalt plehku ja jõuavad Läänemerre.
Kala oli 56 sentimeetrit pikk ja kaalus 2,9 kilogrammi ning pärast mõõtmist ja pildistamist saadeti tagasi merre. Tegelikult aga on tegu mageveekalaga, kel pole hambaid ning kes toitub taimedest ja fütoplanktonist. Kala elutseb Hiina jõgedes, teda on taimevohamise tõrjumiseks asustatud Euroopasse, Lõuna- ja Põhja-Ameerikasse ja mitmetesse Aasia riikidesse, kus kohati on muutunud ulatuslikult levinud võõrliigiks.
Kuigi sama liiki kala on varem mõnel korral püütud ka Pärnu lahes, siis Läänemerd uus võõrliik ei ähvarda.
2015. aastal, kui see kala Pärnu kandi kalurite mõrda jäi, ütles Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi ihtüoloog Heli Shpilevi Pänu Postimehele, et pakslaup Läänemeres ei paljune, kuna see kalaliik vajab kudemiseks soojemat vett.
Vikipeedias kirjutatakse, et jämepea ehk kirju pakslaup on karpkalalaste sugukonda kuuluv töönduslikult tähtis mageveekala, keda nuumatakse paljudes kasvandustes. Valge lihaga pakslaupa peetakse kulinaarias väärtuslikuks toidupooliseks.