Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Kalli Seina tööd valiti Veneetsias avatud näitusele

Ekraanikuva
Veneetsia disaini­biennaalil avatud Eesti jätkusuutliku disaini näitusele “Second Chance”, valiti klaasi­kunstnik Kalli Seina kaks nutikat taas­kasutusideed.
Reedel, kui Hiidlaste Koostöökogu seirereis jõudis Kalli Seina Klaasipanka, näitas kunstnik, kuidas Šampanjabaari ja resto Kork väga kvali­teetsetest, kuid purunenud pokaalidest valmivad ehted.
“André [Abner] rääkis, et on oma šampanjabaari ostnud nii kvaliteetseid pokaale ja rääkinud kõikidele töötajatele, et neid ei tohi lõhkuda, neid ei tohi lõhkuda ja siis ise lõhkus ära,” rääkis Kalli Sein, kuidas taaskasutusmaterjal temani jõuab.
Gobleti ehk veinikarika kabjale tehakse ühte serva auk, et selle saaks medaljonina kaela riputada. Selleks, et ehe põnevam oleks, kinnitab kunstnik medaljoni kohale pokaali jala ehk tüvese. Mullikujulised kõrvarõngad aga on puhutud kausikujulisest kupast 1000kraadises kuumuses.
“Need lähevad järgmisel nädalal Veneetsiasse, eks vaatab, kuidas neil seal läheb,” ütles Kalli Sein. Ja naljatas, et sellisele ehtele on hea nime panna – Glass of Vine või siis Afterparty.
Esimesena valis Eesti Disaini Maja Veneetsia näitusele Kalli Seina rinnavaasi, mille loomisel kunstnik kasutas nõukogudeaegseid väikesi katseklaase. Minema visata plaanitud keemiaklassi katseklaasidele lisas ta nõela, millega saab selle rinda kinnitada ja elava lille või taime jaoks ka vett sisse panna.
Tarbeklaasi taaskasutus
Sein ütles, et on üldse hakanud rohkem taaskasutusega tegelema ja see meeldib talle. Üks võimalus materjali taaskasutada on kunagises Tarbe­klaasis valminud esemed, mis suuresti Eesti oma, Piusa liivast tehtud. Purunenud Tarbe­klaasi vaasidest, kaussidest ja muust sellisest sulatab ta kokku midagi uut.
“Praegu ei saa enam kuskilt Eesti toormest klaasi ja see on hea klaas, isegi parem kui need spetspulgad,” viipas kunstnik klaasipulkadele, mis lehvikutena klaasist välja turritavad ja millest ta klaas­helmeid kokku keerutab. Eriti populaarsed muide on koroonaviirust meenutavad täpikestega klaashelmed.
Näituse nimi “Second Chance” tähendab teist võimalust ja Veneetsiasse näitusele valiti 17 Eesti kunstniku tööd.
Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri
edendamiseks ja rahvus­vahelise disainerite võrgustiku arendamiseks. Eesti disain on paralleelselt arhitektuuri­biennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuik­soonel teist korda.
Näitus demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks toodeteks, mis aitab säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda. “Näitusega püüame demonstreerida et n-ö prügist või jääkidest tehtud esemed on atraktiivsed ja nutikad: leiate Toyota autoklaasist ehteid; vask­sentidest kõrvarõngaid; nõukogude­aegsetest lastetekkidest värvilisi mantleid või südame­kujulisi prosse emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväetelkidest; ruladest või plastpudelitest istmeid; vanadest nahk­tagidest kotte jms. Väljapanekus on ka näide, kuidas kuulsast Murano klaasist kausi killud on ehteks vormunud.
Näitusel saab näha disain­lahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius,
Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile.
Näituse kuraator on Ilona Gurjanova.
Eesti disaini näitus “Second Chance” on Veneetsia disaini­biennaalil avatud 11.–20. juunini, iga päev kella 11–19ni galeriis Latteria Moderna, Castello 1791 (Via Garibaldi). Näitusega paralleelselt on avatud ka väike pop-up pood, kus enamus näituse tooteid on ka müügil.
Näituse kataloogiga saab tutvuda Eesti Disaini Maja kodulehel.

Veel lugemist: