Connect with us

Uudised

Kaasava eelarve hääletamine algab

Liina Siniveer
Selgusid valla kaasava eelarve ettepanekud, mille poolt valla­kodanikud saavad keskkonnas Volis.ee hääletada alates homsest.
Arenguspetsialist Aivi Telvik jäi Hiiumaa valla kolmanda kaasava eelarve ideekorje tulemustega rahule. “Kui midagi soovida, siis seda, et ettepanekud hakkaksid laekuma juba veidi varem, siis jõuame veel lisaküsimusi esitada ja täpsustada näiteks investeeringuobjekti asu­koha ja eelarve kohta,” ütles Telvik.
Eelnev dialoog valla ja idee esitaja vahel on tema sõnul hästi oluline nagu ka idee esitamise tähtaeg. Nii jäid seekord kaks ideed hiljaks ja rahvahääletusele ei pääsenud. “Peame kõiki ideede esitajaid võrdselt kohtlema vastavalt kehtivale korrale,” selgitas ta.
Telvik ütles, et siiamaani pole ükski rahvahääletusel võitnud idee tegemata jäänud, pigem on osavallad vajadusel raha juurde leidnud ja ellu viinud rohkemgi ideid.
“Kaasava eelarve võidutööde puhul on tegemist lihtsate ja eluliste asjadega, mis samas kogukonna jaoks on väga olulised,” ütles Telvik. Suurepärase näitena sellest tõi ta Käina kooli laste bussi­ootepaviljoni.Kokku laekus seekord 27 ettepanekut, neist 18 suunas kaasava eelarve hindamiskomisjon rahva­hääletusele. Komisjon teatas, et esitatud ettepanekutest liideti kaks sarnast ideed, kolm esitajat võtsid oma ettepaneku tagasi, kaks laekusid hilinemisega ja kolm osutusid kas liiga vähese ettevalmistusega või teostamatuks võimalike rahaliste vahenditega.
Väikseim summa Käinas
Kõige rohkem, kuus ettepanekut kogumaksumusega ligi 32 000 eurot, läheb hääletusele Kärdla osavallast. Emmaste osavalla nelja objekti kogumaksumus on u 28 000 eurot, kolme Pühalepa osavallas asuva objekti kogumaksumus 27 000 eurot. Kõrgessaare osavalla kolme taotluse kogumaksumus on u 23 000 eurot. Kõige väiksem, 6620 eurot on kahe Käina osavalla toetusetaotluse kogusumma. Igal osavallal on kasutada 10 000 eurot.
Esikohal mänguväljakud
Populaarseimad objektid, mille rajamiseks toetust küsitakse, on avalikud mängu­väljakud ja sportimiseks mõeldud välisväljakud: vastavalt viis ja kolm nimetust.
Kärdlas on rõhuasetus mereääre ja suplemisvõimaluste arendamisel.
Tuge küsitakse ka Kassari kabeli uste ja Puski kiriku katuse restaureerimiseks, kooli­aula valgustuse ja Meistrite maja välisvärvi jaoks, aga ka vallavanemate tänupinkideks, vana jõesilla taastamiseks ja Selja maa­haigla asukoha tähistamiseks.
Kolm nädalat aega valida
Ettepanekute paremus­järjestuse selgitamiseks algab elektrooniline hääletus Volise keskkonnas kolma­päeval, 7. oktoobril ja kestab 28. oktoobrini. Hääletada saab ka igas Hiiumaa valla­majas – sel juhul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.
Rahvahääletusel saab osaleda vähemalt 16aastane isik, kelle elukoht on rahvahääletuse ajal rahvastikuregistri andmetel Hiiumaal. Hääle saab anda kuni kolme ettepaneku poolt.
Hääletustulemuste põhjal kinnitab vallavalitsus ette­panekute paremusjärjestuse, reastades need osavalla­põhiselt. Hääletustulemused avalikustatakse 30. oktoobril.
Enim hääli saanud ettepanekud viiakse ellu kas vallavalitsuse või ettepaneku esitaja poolt. Kaasav eelarve on mõeldud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või sündmuse korraldamiseks.

Rahvahääletusele saadetud ettepanekud
Emmaste osavald
Emmaste põhikooli aula valgustuse kaasajastamine – 2184
Mänguväljak Emmaste keskuse männikusse – 9800
Mänguväljak Emmaste kooli juurde – 10 000
Nimelised tänupingid Emmaste endistele vallavanematele – 6000
Kärdla osavald
Hausma tee supluskoha parendamine – 10 000
Kärdla rannapromenaadi heakorrastamine – 6000
Välisvärv käsitööseltsi Meistrite majale – 1678
Mängude maja välikorvpalli väljaku tribüün ja piirdevõrkaed – 5000
Talisuplusvõimaluse loomine Kärdla sadama akvatooriumisse – 2660
Välilauatennise lauad Kärdlasse – 6450
Pühalepa osavald
Püramiid-ronimisvõrk Palade põhikooli juurde – 7320
Palade välijõusaal – 9936
Suuremõisa mänguväljak – 9959
Käina osavald
Selja maahaigla asukoha väärikas tähistamine – 1580
Kassari kabeli uued uksed – 5040
Kõrgessaare osavald
Jõeranna jõe vana silla taastamine 5217,60
Puski kiriku katuse osalise restaureerimise projekti omaosalus – 10 000
Väikelaste mängulinnak Vigri lasteaia õuele – 7563,60

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...