Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Jaan Urvet lavastab suvel Soeras “Nipernaadi”

Helja Kaptein
Kui Kärdla nukuteatri seltskond jaanuaris Soera talumuuseumis jõuluetendused lõpetas, mõlgutati teatritegemise jätkuplaane. Küllap mõjutasid teatritahtmist talumuuseumi mõnus loodus ja lahke pererahvas.
Siis avalikustaski üks näitlejatest, Mati Lepna oma salamõtte – mis oleks, kui mängiks suvel Soeras August Gailiti “Toomas Nipernaadit”. Nii see suveteatri ratas pöörlema pandigi. Trupiga liitusid kogenud Hiiumaa teatriamatöörid Helve Esta Sillamaa, Kadri Maiste, Õie Laksberg, Peeter Leisberg, Ago Täpsi, Henn Martinson, Mari-Liis Leivalt, Rita Altmets, Piret Põllu, Mati Lepna, Ragne Jõhvik,  Janno Elmi ja Kristjan Arunurm. Viimasele jääb ka lavastuse nimiosa täitmine.
Nüüdseks on ligi paari-kümne näitlejaga trupp koos käinud mitmel korral, et lugemisproovides Gailiti mõttemaailmas selgusele jõuda ja tegelaste suhteid lahata.
“Nipernaadi” lavastab Jaan Urvet, kes juba enam kui kümme aastat Kärdla nukuteatris oma lavastajamõtteid realiseerinud. Ta on teinud suuri suvelavastusi koos Merle Karusoo, Jaanus Rohumaa jt. Viimane suurlavastus sai teoks 2007. aastal Varbola linnusel, kus koos etnorockbändiga “Oort” mängiti Andres Ehini “Volquin Varbola all”.
“Nipernaadi” kunstnikuks on Eesti kunstiakadeemia lõpetanud teatrikunstnik Reet Nurmsalu. Kui Jaan Urvet 2006. aastal koos Reet Nurmsaluga oma esimest lavastust 1905. a sündmustest Velise koolimajas tegi, ei aimanud neist kumbki, et nii pikaks ajaks teatrikoostööle jäädakse. Ühiselt on valminud lavastused erinevais nukuteatrites ja kirjandusloolistes kahemehetükkides. Koos sai teoks ka Andres Ehini Varbola-lugu ja nüüd siis “Nipernaadi”.
Lavalugusid on sellest Gailiti karakteriterohkest tekstist ikka taas ja taas tehtud. Eriti tuntuks sai selle põneva ja romantilise rändurmehe lugu tänu Kaljo Kiisa suurepärasele filmile. Küllap on  selles loos midagi, mis ikka ja jälle teatrirahvast uuteks tõlgendusteks inspireerib. Olgu need siis kas meeste-naiste põnevad suhted või ka loodusilu ja suveromantika ülistus, aga just sellised lood Soera-laadsesse looduskeskkonda sobivadki.
Mais alustatakse proovidega Soeras. Tihedam ja pikem prooviperiood toimub vahetult enne etenduste dekaadi ja siis saavad harrastusnäitlejad tunda päristeatri võlu ja valu. Proovipäevad saavad olema siis seitsme-kaheksa tunni pikkused. Kuna Gailiti loo tegelaste hulk on sedavõrd suur, et näitlejad peavad ära mängima kaks-kolm rolli, tuleb see peaaegu sajaliikmeline seltskond ka ajastule vastavalt riidesse panna. Selleks, et kujunduspoolega õigeaegselt valmis saada, on Reet Nurmsalu töölaual juba ammugi reklaamlehe ja kostüümide kavandid. Meeldiv, et lavastuses lubas oma muusikat kasutada ka Hiiumaa helilooja Erkki-Sven Tüür.
Kuna Jaan Urvet on ikka oma lavastuses kasutanud ja elavaks muutnud ka esemeid, saavad “Nipernaadis” omaette rollitähendused ka kuu ja päike. See, mis kõik veel tegijail plaanis, selgub alles esietendusel, mis on teisipäeval, 29. juulil Soera talumuuseumi õuel. Kokku näidatakse “Nipernaadit” seitsmel korral.
Martin Kuusk

Veel lugemist: