Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Iluteenindajad nii kehva aega näinud pole

Maret Meimer on juuksuriametit pidanud 53 aastat ja nii kehva aega kui praegu, ta varem kogenud pole. Sama kinnitavad ka teised Hiiumaa iluteenin­dajad.
Räägime Maret Meimeriga reedel, ta otsib oma märkmikust välja ja ütleb, et viimane normaalne tööpäev oli tal 18. märtsil. “Ma ei mäleta, et mul oleks nii kehva aega nagu praegu, paraku, olnud,” tõdes ta.
Töötamist Meimer eriolukorrast hoolimata ei lõpetanud. Küll vähenes märgatavalt klientide arv, sest nad lihtsalt ei teadnud, et juuksur endiselt teenust osutab. Viimase juukse­lõikuse teeb Maret pühapäeval ja esmaspäevast peab jääma kaheks nädalaks karantiini, sest poeg saabub Austraaliast koju. Peale seda loodab ta taas tööle naasta.
Meimer mõistab, et inimesed kardavad. “Õnneks, pean nüüd kolm korda üle õla sülitama, ma ei mäleta, millal viimati ise mingit rohtu võtsin.”
Meimer ütles, et juuksurid peavad oma tööruume ja vahendeid niikuinii kogu aeg desinfitseerima. Kui inimene tuleb tema juurde juukseid lõikama, siis ta teab ja usaldab klienti ja teab, et klient usaldab ka teda. “Võin sama­hästi inimestega tänaval kokku puutuda, ei jookse ju teisele poole teed, kui keegi vastu tuleb,” leidis juuksur, kes enda sõnul mõistab koroonahaiguse tõsidust, aga katsub ka paanikat vältida.
Kehvade juhuste kokkulangemine
Praeguse olukorra teeb Meimeri jaoks kehvaks ka see, et enne eriolukorda jõudis ta ära tellida juuksuri­kauba, lisaks läks katki juukse­lõikusmasin. Kaks arvet kokku on üle 400 euro ja paranduse peaks kindlasti aprilli jooksul ära maksma. Õnneks on ettevõtja vastu­tulelik ja nõus maksetäht­aega pikendama.
“Ma olen küll pensionär ja saan pensioni, aga samas on mul ka kodus arved maksta vaja,” selgitas Meimer. Enda sõnul on ta optimist ja loodab, et küll läheb paremaks. “Mul on nii palju sõpru ikka, et kui päris nälga jään, siis keegi toob mulle ukse taha kotikese,” viskas ta nalja ja lisas, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab.
Nii hullu olukorda kui praegu, Meimer oma 53 tööaasta jooksul siiski näinud pole. Küll aga on keerulisi aegu varemgi olnud. “Aastaid tagasi oli olukord, kus inimestel lihtsalt polnud raha, ma ei mäletagi miks, aga siis toodi mulle tasuks juustu, vorsti, mune, ka kangaid,” meenutas ta. Toona ütles ta klientidele, et tore küll ja kõhu saab täis, arveid aga juustukangiga maksta ei saa. Teine keerulisem aeg oli, kui Eestis võeti kasutusele euro. “Inimesed lihtsalt ei osanud arvestada sellega,” leidis Meimer.
Tulevik tume
MA Benita Mõisa Ilustuudio omanik Anni Paulus ütles, et sulges oma ilustuudio juba 17. märtsil, lootuses eilsest tööle naasta. “Mõistan, et sellest pole hetkel mõtet unistada,” tõdes ta reedel.
Pauluse sõnul on kliendid olukorda väga mõistvalt suhtunud. Küsimusele, kuidas ilustuudio hakkama saab, vastas ta, et tulevik on suhteliselt tume ja edaspidine saab olema väga keeruline.
Küünetehnik Keiti Kõmmus ütles, et seoses eriolukorraga plaanis ta jätkata oma tegevust ühe kliendiga päevas, et oleks piisavalt aega oma salongi puhastada, desinfitseerida ja tuulutada, kuid elul olid hoopis muud plaanid. “Kõigepealt haigestus minu suurem laps ja eelmisel nädalal ka väiksem – kevadine viirus nagu igal aastal,” rääkis Kõmmus. Nii on tema töö igal juhul peatatud kuni laste tervenemiseni.
Kliendid aga hakkasid aegu tühistama juba enne eriolukorra väljakuulutamist. “Ülejäänud kliendid on suhtunud asjasse rahulikult ja ilma suurema paanikata, sest iluteenindaja võtab iga oma klienti kui nakkusohtlikku ja tegutseb vastavalt sellele: kannab maski, kindaid, põlle ja vajadusel ka prille,” rääkis Kõmmus.
Praegu elab ta nii-öelda päev korraga ja ütleb, et üle mõtelda ei tasu. “Eks paari nädala pärast selgub, kuidas edasi ja mis piiranguid valitsus iluteenindajatele seab.”
Iluteenindajate olukord nukker
Kärdla Vabaduse tänava Iluva ilusalong oli eelmisel nädalal suletud. Nädal varem teenindati vaid üksikuid soovijaid. Järgmisel nädalal on ühel salongi juuksuril plaanis teenindada oma püsikliente, kes soovi avaldanud. Seega praegu ilusalongi senised lahtiolekuajad ei kehti.
“Paraku on iluteenindajatel raske selles eriolukorras, eriti kui senine sissetulek on olnud peres ainuke,” ütles ilusalongi pidaja Eda Tüür. “Teeme kõik endast oleneva selleks, et hoida oma klientide ja ka enda tervist ja loodame, et olukord peatselt jälle normaliseerub.”
Mari Vahtra Dagö ilu­salongist ütles, et nemad vähendasid tööd 16. märtsist ja 19. märtsist panid uksed täiesti kinni. Vahtra sõnul on enamik kliente olnud väga mõistvad, kuid on ka neid, kes ei saa olukorra tõsidusest aru.
“Kuna meie sissetulek sõltub tehtud töödest, siis oleme kaotanud suure osa oma sissetulekust – hetkeolukord paistab meile väga nukker,” tõdes Vahtra. Arvestades seda, et juuksur ja maniküürija on oma klientidega lähikontaktis, ei saa
nad ilmselt veel päris kaua tööd teha. “Seda enam, et täna on raskesti kätte­saadavad isikukaitsevahendid ja kui neid ka vähesel määral saab, on nende hind mitme­kordistunud,” märkis Vahtra.
Sellegipoolest loodab ta, et olukord normaliseerub kiiresti ja peagi saab tavalise elurütmi juurde naasta.
Küünetehnik Annika Vannas lõpetas teenuse pakkumise 18. märtsil. Ka tema kliendid on üldiselt olukorda mõistlikult suhtunud, kuid on temalgi olnud erandeid, kes proovinud teda nii-öelda ära rääkida, et ehk kuidagi ikka saaks…
Reserve pole
Rahaliselt on Vannase olukord väga keeruline, kuna sissetulek on praegu sisuliselt nullilähedane ja erilist reservi pole: “Tõenäoliselt pean paluma abi vanematelt, et kriisiperiood üle elada.”
Annika Vannas märkis, et riigi poolt ilu- ja isikuteenuste sektorile mingit abi oodata pole: “Loomulikult on abi FIE sotsiaalmaksu abi­meetmest, aga esimese kvartali maksutagastust saab ilmselt veel tükk aega oodata.”

Veel lugemist:

UUDISED

Uus COOPi kaubanduskeskus Käinas võttis oma tiiva alla ka ilusalongi – uutes ruumides leiab klient nii juuksuri, kosmeetiku kui küünetehniku, aga ka solaariumi. Asukoht...