Connect with us

Uudised

Hiiumaa vallavanem ja vallavalitsuse algus said paika

Harda Roosna
Peale väikest jagelemist istungi algul, valis Hiiumaa vallavolikogu vallavanema, kinnitas esimesed kaks valitsuse liiget ja valis komisjonide juhid.
Päevakorra kinnitamise eel tegi volikogu opositsioon katse lisada päevakorda valla­vanema konkursi korras valimine ja jätta kinnitamata valla­valitsus. Mõlemad ettepanekud hääletati koalitsiooni häältega päevakorrast välja.
Hiiu vallavanema ainus kandidaat, kes ennast ei taandanud, oli Reili Rand. Kandidaadi eneseesitlusel küsis volikogu liige Tarmo Mänd Rannalt, kas ta peab vajalikuks tuua uuesti voli­kogu lauale Hiiu valla ja Nelja Energia koostööleping, et see vaadata üle nüüd, mil volikogu laua taga on kõigi omavalitsuste esindajad. Rand ütles, et ta ei näe põhjust juba sõlmitud ja jõustunud lepingut uuesti üle vaatama hakata.
Anonüümsel hääletusel valiti Rand vallavanemaks 14 poolt ja 9 vastuhäälega. Koalitsioonil on 23liikmelises volikogus 13 häält.
Kolmeliikmelisest kaheksaseks
Vallavalitsus, keda Rand esitles, on esialgu kolmeliikmeline, kuni selle ajani, mil ametisse valitakse osavallavanemad. Volikogu liige Tiit Paulus küsis, kas tulevased osavallavanemad on hääleõiguslikud vallavalitsuse liikmed. Rand kinnitas, et kõik viis saavad olema hääleõiguslikud valitsuse liikmed.
Uue omavalitsuse rahandus­valdkonda juhib Inge Elissaar ja arenguvaldkonda Monika Pihlak. Mõlemad töötasid seni Hiiu vallas osakonna­juhatajana. Monika Pihlak on töötanud 25 aastat Tallinna linnavalitsuses ja nüüdseks kaks aastat Hiiu vallavalitsuses. Inge Elissaar on rahandus­valdkonnas töötanud 22 aastat, algul Kõrgessaare ja hiljem Hiiu vallas.
Kandidaadid said sõna enesetutvustuseks ja valiti ametisse volikogu täiskogu toetushäältega. Antud hetkel oli selleks 23liikmelise voli­kogu 22 häält, kuna volikogusse valitud Reili Rannast oli vahepeal saanud vallavanem. Ranna asendusliikmena tuleb volikogusse SA Hiiumaa muuseumid juhatuse liige Toomas Kokovkin.
Kaks fraktsiooni, kolm komisjoni
Enne istungi algust anti teada kahe fraktsiooni moodustamisest. Fraktsiooni Ühine Hiiumaa esimees on Üllar Padari ja aseesimees Hannes Maasel, fraktsiooni Kodusaar esimees Tarmo Mänd, aseesimees Antti Leigri.
Samal koosolekul valiti ka kolme komisjoni liikmeid. Kandidaatide esitamisel järgis volikogu põhimõtet, üks kandidaat opositsiooni, teine koalitsiooni poolt. Nii on eelarve- ja majanduskomisjoni esimees Omar Jõpiselg, aseesimees Tarmo Mänd, humanitaarkomisjoni esimees Hergo Tasuja ja aseesimees Toomas Remmelkoor. Revisjonikomisjon seevastu anti hea tava kohaselt tervikuna volikogu opositsiooni juhtida: esimeheks valiti Antti Leigri, liikmeteks Tiit Paulus ja Artur Valk.
Kuna esialgu tegutseb Hiiumaa vald endise Käina valla põhimääruse alusel, on komisjone just niisama vähe kui oli Käina vallas. Kui valmib Hiiumaa valla põhimäärus, suureneb komisjonide arv kuueni ehk viis teemakomisjoni, pluss revisjonikomisjon.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...