Soovime, et saaksime Eestit ja Hiiumaad tutvustades öelda: meil on ettevõtlikud elanikud, kõrge lisandväärtusega tooted ja ambitsioonikad ning aktiivselt eksportivad ettevõtted.
Et need eesmärgid suuremal või vähemal määral õnnestuksid, toetab ettevõtjat riiklik rahaline tugisüsteem.
Riiklikku tugisüsteemi kuuluvad oma spetsiifiliste raamidega Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), Krediidi ja Ekspordi Garanteerimise Sihtasutus (KredEx), Töötukassa, Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) ning Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES).
Nõuandev tugi
Maakondlik arenduskeskus Tuuru pakub jätkuvalt ettevõtlusalast nõustamist alates ettevõtte asutamise ideest kuni tegevuste arendamiseni ja tekkinud probleemidele lahenduste leidmise kaasabini; võimalik on saada raamatupidamis-, finantsanalüüsi-, projekti-, arengukavandamis-, projektiidee valiku ning rahastusvõimaluste leidmise alast konsultatsiooni. Arenduskeskuse tiim töötab meeskonnatöö põhimõttel ning meie töö eesmärk on, et iga ettevõtlik inimene lahkuks meie majast teda huvitanud teabe või kontaktidega. Nõustamist rahastab 5 tunni ulatuses EAS. Arenduskeskuses ettevõtjatele äriplaanide, projektide ja taotluste koostamine on tulevikuarutelude teema.
13. novembril alustab EAS toel Tuurus alustava ettevõtja baaskoolitus, mis on suunatud potentsiaalsetele (ettevõtluse alustamist kavandavatele), vastalustanud (lähiminevikus registreeritud) ja alustavatele (kuni kolme aastase ettevõtluskogemusega) ettevõtjatele. Alustava ettevõtja baaskoolitusel osalemiseks ei ole erinevalt enamusest EAS meetmetest osalejatele tegevsuvaldkondade piiranguid. 7 päeva ehk 56 tunni jooksul saab kuulata loenguid ning tegeleda oma äriideele tarvilike teemadega (vt reklaam lk 7).
Alustava ettevõtja mentorprogramm
Kuni kolme aastase ettevõtluskogemusega ettevõtjaile suunatud mentorprogramm stardib jaanuaris 2015, ent ootab juba täna osalejate (mentiide) avaldusi.
Mentorklubi eesmärk on toetada maakonnas tegutsevaid alustavaid ettevõtteid, pakkudes neile võimalusi oma suhtevõrgustiku laiendamiseks, kogemuste vahetamiseks ning ettevõtlusalaste teadmiste suurendamiseks. Teemad, mida lektorite ja viie mentoriga arutatakse, on valitud alustavate ettevõtjate üldisi arenguvajadusi ja Hiiumaa spetsiifikat silmas pidades. Nõusoleku mentoriks olla on andnud tegutsevad ettevõtjad Lembit Vainumäe (AS LeVA), Anu Pielberg (OÜ Hiiu Autotrans), Külli Julge (OÜ Isabella Mööbel), Sander Kopli (OÜ Mainegrupp) ja Kaius Kaibald (OÜ Prosper Line).
Esimesel korral räägib lektor Marko Torm (Rakvere linnavolikogu esimees, ettevõtja, III sektori esindaja) juhtimisest, juhi rollist ettevõtte arengus jms. Veebruarikuisel kohtumisel on Rita Tsarjovi (FIE) kaasabil tähelepanu all raha, finantsjuhtimine, maksud ja raamatupidamine. Märtsikuine kohtumine on lektor Kaur Kivirähki (Intelex Group OÜ ärianalüütik) juhtimisel suunatud ettevõtte ärmudeli (Osterwald) koostamisele. Müügitöö, kliendile pakutavate väärtuste endale selgeks tegemine, ettevõtte imago ja eesmärgid, ratsionaalsed ja emotsionaalsed müügiotsused – sellest kõigest on lubanud aprillis rääkima tulla Margus Kastein (Saku Õlletehase ja Aldarise juhatuse esimees). Esimese alustavate ettevõtjate mentorklubi lõpetame tuleva aasta mais, mil ettevõtte laiendamisest, ülesannete delegeerimisest ja nn ettevõtja 10 käsust oma kogemuse läbi räägib Priit Rebane (BDG grupi omanik).
Klubiline tegevus on kavandatud iga kuu viimase neljapäeva pärastlõunale. Mentorklubi osalustasu mentii kohta on kokku 25 eurot.
Annely
TIKERPUU-Kattel
SA Tuuru
ettevõtluskonsultant