Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Ernesaksade pereansambel kasvab Värssu akadeemias

| Hiiu Leht
Nüüd, mil Hiiumaa suvi kubiseb väärt festivalidest on õige aeg tänulikult rääkida neist, kes teerajajatena 15 aastat tagasi algatasid Hiiumaa Kammermuusikapäevad.
Visa järjepidevusega on muusikutest elukaaslased Aet Ratassepp ja Mart Ernesaks 15 aastat teinud vabatahtlikku tööd: otsinud esinejaid ja esinemiskohti, koostanud kavasid ja kleepinud kuulutusi, taotlenud toetusi ja korjanud lilli esinejatele – kõik selleks, et väärt muusika jõuaks Hiiu saarele.
Kasvanud koos
Nende 15 aasta jooksul on tasapisi kasvanud ka Ernesaksade pereansambel, kes tänavustel kammermuusikapäevadel andis kuuekesi kauni kontserdi Kärdla kirikus.
Kontsert algas Robert Schumanni klaverikvinteti esimese osaga isa, pianist Mart Ernesaksa (45) esituses. Muusika kõlades astusid lavale viiuldajast ema Aet Ratassepp (50) ja ükshaaval tütred Emma (9) ja Amanda (10), kes mõlemad mängivad viiulit, Paula (16), kelle instrumendiks on tšello  ja Greta Ernesaks (19), kes õpib klaverit, kuid seekord mängis metsasarvel.
“Mõtlesime, et Hiiumaal võiks ka üks pereansambel olla,” ütles Aet Ratassepp publikule.
Ema-isa kutsuvad tütreid suvekodu järgi naljatamisi Värssu akadeemia kasvandikeks, kuid tegelikult on igal tütrel on oma muusikaõpetaja. Ema ja isaga on lapsel liiga lähedane suhe selleks, nad saaks olla õpetajad, selgitas Aet Ratassepp. “Kriitika on liiga otsene ja liiga valus, sellepärast ongi raske – kui võõras inimene ütleb sedasama asja, siis see toimib, aga kui oma vanem ütleb, tuleb kohe riid.”
Oleme seal, kus pere
Aet nimetas Hiiumaad nende pere Eestimaaks. Suurema aja elavad, töötavad ja õpivad pereliikmed Soomes, kui nad on Eestis, siis enamasti Hiiumaal.
“Olen unistanud sellest, et Eestisse tagasi tulla, aga nüüd kui lapsed õpivad seal, näen ma, et õppimise seisukohalt on paremad võimalused siiski Soomes,” nentis Aet Ratassepp, kes Eestist ära olnud 31 aastat. 1982. aastal läks ta Moskvasse õppima, sealt Soome Turusse ja edasi Helsingisse. Seal sai ta tuttavaks Mardiga, kes oli Sibeliuse akadeemiasse õppima läinud. Nüüd äsja sai Sibeliuse akadeemiasse sisse nende tütar Greta.
Kas see tähendab, et te ei tule kunagi Eestisse tagasi?
“Ei tahaks nii kurba otsust teha, aga raske on ette ennustada – kui lapsed jäävad Soome – nad muidugi ütlevad, et nad ei taha, aga ei tea ju kuidas elu läheb,” ei osanud Aet Ratassepp täpset vastust anda.
Muusika on ju rahvusvaheline keel ja see tähendab, et muusiku jaoks on kogu maailm lahti ning õppida-töötada saab mujalgi kui Soomes või Eestis. “Me ei tahaks, et pere päris ära laguneb – ilmselt oleme seal, kus on suurem osa meie perest.”
Rahul vaid idioot
Vastuseks küsimusele, kas ta jäi kontserdiga rahule, meenutas Aet Ratassepp oma kadunud õpetaja professor Igor Bezrodni sõnu, et ainult idioot võib õnnelikuna lavale minna ja veel suurem idioot võib sealt õnnelikuna ära tulla.
“Nii et kui te küsite, kuidas ma end pärast kontserti tunnen, ei saa ma öelda, et suurepäraselt – aga mul on hea meel, et see töö tehtud on ja me saime hakkama.”
Ema Aet rääkis, et ka tüdrukud tahavad, et Hiiumaa kammermuusikapäevad igal aastal toimuks, samas on harjutamine suur töö ja festivali korraldamisel on rakkes kogu pere. “Meil peaks olema suur meeskond, aga esialgu veel ei ole,” nentis Aet Ratassepp pärast kontserti.
Ta tunnistas, et seekordne kontsert oli talle emotsionaal-selt raske: “Lapsed tahavad ju suvel puhata, sundida neid niimoodi mängima, kuigi nad mängivad hea meelega – aga eks töö on ikka kõige selle taga ja alles nüüd algab puhkus päriselt.”
Pereansambli juured
Kui otsida muusikuteperekonna juuri, siis Aeda ema Reet Ratassepp on muusikaõpetaja ja dirigent, samu ameteid pidas ka manalateele lahkunud isa Valdo Ratassepp. Ka Aeda vend ja õde on muusikud. Laulupidude kaudu mäletatakse Aeda onu Arvo Ratasseppa, kes samuti oli koorjuht, helilooja ja pedagoog. Mart Ernesaks aga on legendaarse dirigendi Gustav Ernesaksa lapselaps.
Aet teenib igapäevast leiba viiuldajana Soome rahvusooperis, Mart on klaveriõpetaja Helsingi konservatooriumis. Muusikat õpivad ka Aeda ja Mardi kõik neli tütart: “Minu arvates võiks mõni normaalne inimene ka perekonnas ka olla, kes rahaasju ajaks,” naeris Aet Ratassepp.
Tänulik publik
“Oleme nende viieteistkümne aastaga saanud endale väga hea ja tänuliku publiku,” rääkis Aet kontserdil ja tänas kõiki, kes nende pakutut kuulama tulid.
Hiiumaale puhkama tulnud ja kontserdile sattunud Tallinna muusikakooli klaveriõpetaja Juta Targo oli üllatunud, et sai Kärdla kirikus kokku nii paljude tuttavatega. Kontserdi-
külastajate hulgas olid Aeda ema ja Targo klassijuhataja Reet Ratassepp, pianist Piia Paemurru, tšellist Peeter
Paemurru, Soome ooperi solist Koit Soasepp ja veel mitmeid muusikainimesi.
Ernesaksade pereansambli esinemist hinnates ütles Targo, et Emma viiulil on väga ilus toon ja Amanda mängust aimub juba suurt potentsiaali. “Väga vahva on kui lapsevanemad loovad lastele sellise võimaluse esinemiseks ning kammermuusika-
päevade näol teevad Hiiumaal sellise kauni kingituse,” nentis Juta Targo.

Veel lugemist: