Täna ja homme on kõik huvilised oodatud Pühalepa kiriku esisele platsile, kutsub Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse liige Maarika Leis-Aste. Kolm päeva, esmaspäevast kolmapäevani toimetavad Vabadussõja mälestusmärgi alla jääval alal arheoloogid, kes on andnud lahke loa ennast külastada. “Samuti vastavad nad heal meelel küsimustele ja jagavad selgitusi oma tegevuse kohta,” lisas ta ning soovitas huvitavat võimalust kasutada.
Samuti jõuab koos arheoloogidega tagasi koju mullu oktoobris eelmiste tööde käigus Pühalepa kirikaiast üleskaevatud luid, mis maetakse esmaspäeval, 27. juunil kell 10 Pühalepa kirikuaeda. Ainus tervena leitud luustik on veel Tartu Ülikoolis uuringutel.
HIIU LEHT
Veaparandus
Tuginedes Hiiumaa muinsuskaitse seltsi jagatud infole, kirjutasime 21. juuni Hiiu Lehes, et koos Vabadussõja mälestusmärgi asukohal väljakaevamisi tegevate arheoloogidega jõuab Hiiumaale tagasi eelmiste tööde käigus Pühalepa kirikaiast üleskaevatud luustik.
Arheoloogid Monika Reppo ja Martin Malve täpsustasid, et tegelikult asub see ainus tervena leitud luustik ikka veel Tartu Ülikooli laboris. Laupäeval,
25. juunil aga toimus sadade, 2021. aasta oktoobris toimunud trassitöödel leitud ja varasemate kaevamis-
töödega lõhutud isikute säilmete ümbermatmine.
“Ainus in situ ehk omal kohal, lõhkumata leitud luustik asub Tartu Ülikooli laboris,” selgitas Monika Reppo toimetusele saadetud kirjas.
Eesmärk on välja selgitada, kas ja kui palju DNAd selle luustiku proov sisaldab. Kui proov sisaldab uuritavas koguses DNAd, siis kasutatakse saadud tulemusi populatsioonigeneetilises uurimistöös Eesti alade rahvastiku dünaamika uurimisel võrrelduna muudest arheoloogilistest kihistutest pärit proovide ja kaasaegsete proovidega Euroopa kontekstis.
“Nii selgub, kes on Eesti aladel ajalooliselt elanud,” selgitas Reppo ja ütles, et 2021. ja 2022. aasta arheoloogiliste uuringute leiumaterjal antakse üle Hiiumaa muuseumile.
Toimetaja
HARDA ROOSNA