Muinsuskaitseamet tegi kokkuvõtte eelmise aasta põnevamatest arheoloogilistest leidudest. Aasta jooksul anti muinsuskaitseametile üle rohkem kui 4000 arheoloogilist leidu, millest esitletakse kümmet.
“Suur osa neist leidudest on välja tulnud otsinguvahendiloaga detektoristide otsingute käigus, kuid päris paljud arheoloogilised leiud on jõudnud ametini ka tänu terava silmaga juhuleidjatele,” selgitas ameti kommunikatsiooninõunik Eve Rand.
“Siinkohal saame vaid rõõmustada, et Eestis on palju arheoloogia- ja pärandihuvilisi inimesi,” märkis Rand ja saatis kümne põnevama leiu lood. Neist Hiiumaale lähim on Saaremaalt leitud metsseasõlg. Stiliseeritud looma-, täpsemalt metsseakujuline sõlg on kahjustada saanud. Kuigi looma pea on paindunud, üks jalg sulanud, ehtenõel ja -kand murdunud, tuvastas leidu ekspertinud arheoloog Monika Reppo, et siga on lamavas asendis, jalad põlvedest kõverdatud.
“Eestis on leid haruldane, kuid nagu Monika Reppo välja toob, siis metssea motiiv iseenesest oli Euroopas populaarne meie mõistes Rooma rauaajal st 1. sajandist kuni 5. sajandini, kohati ka hiljem,” kirjutatakse tutvustuses. Saaremaa sõle dateering on veel lahtine. Jalgade stilistikast lähtudes ja välismaa paralleelidele tuginedes võiks ehte paigutada keskmisesse rauaaega, jalal olev ristimotiiv võib viidata ka hilisemale perioodile, märgib ekspert.
Kel huvi, saab ise edasi uurida, milline on Lääne-Virumaalt leitud Liivi sõja aegne aare, miks on eriline Tartumaalt leitud kotinaast ja kust oli pärit Hermann, kes oma pitsati Jõgevamaale kaotas. Hõbedast ambsõle, pronksist putkkirve, ehisbrakteaadi, rauaaegse “kobarkäki” ja muudegi huvitavate leidude kohta leiab lisateavet www.facebook.com/muinsuskaitseamet
HARDA ROOSNA