Rajaleidja Kärdla keskuse psühholoog Iris Degtjov on esimene hiidlane, kes kaheksandalt aasta õpetaja galalt lõpuks laureaaditiitli koju tõi – tema teeneid tunnustati aasta tugispetsialisti tiitli ja 10 000eurose preemiaga.
Hiiu Lehele ütles Iris Degtjov, et juba aasta tugispetsialisti nominatsioon tegi tänulikuks ja rõõmsaks, laureaaditiitel ja preemia võtsid aga lausa sõnatuks.
Hiiumaal on Iris töötanud kuus aastat ning kaaslaste sõnul saatnud selle ajaga korda suuri asju. Septembris kuulutati ta selle eest Hiiumaa aasta tugispetsialistiks.
Praegu töötab Iris Degtjov Rajaleidjas õppenõustajana. Tema tööks on laste probleemide väljaselgitamine, lapsevanemate ja haridustöötajate nõustamine, et nad oskaks lapsi paremini toetada. Ta osaleb koolivälise nõustamistiimi töös, mille eesmärk on hinnata lapse vajadusi, anda soovitusi lapse arengu toetamiseks, tema õppimise ja kasvatuse korraldamiseks ning tugiteenuste rakendamiseks. Samuti tegutseb ta igapäevaselt Rajaleidja veebis e-nõustajana ja aitab kaasa mõelda, kuidas lahendada lapse probleeme koolis või lasteaias.
Töö otsalõppemist Iris Degtjov ei karda. Pigem vastupidi. “Töö ja eraelu tasakaalus hoidmiseks peab oskama piire tõmmata, ennast kehtestada ning ei öelda,” teab ta.
Muidugi kipuvad töömured mõnikord koju kaasa tulema, kuid kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem – Irise enda sõnul on just töö tema kõige suurem motivaator ning head kolleegid nii Hiiumaalt kui mandrilt alati nõu ja jõuga abiks.
“Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab,” ütles ta veendunult. Lisades, et on parandamatu optimist, kes tunneb siirast rõõmu iga väiksemagi edusammu üle ning usub, et pikemas plaanis nende efekt vaid võimendub.
Kodusaarele tööle kutsus ta Margit Kagadze, kellega nad oli ka varem projektides koostööd teinud. Kodulinna naasmine oli siis veel Irise jaoks kauge tulevikuunistus, kuid pakkumine saabus täpselt õigel hetkel, mil üks töösuhe oli just lõppenud ning uus veel leidmata. Elukaaslane oli ideega päri, nii et otsus Hiiumaale tagasi kolida sündis pikemalt mõtlemata.
“Ma ei oodanud, et mul saab siin kohe nii palju tegemist olema, eeldasin rahulikumat elutempot,” meenutas Iris.
Hiiumaal töötades ongi ta täitnud erinevaid rolle. Olnud psühholoog Hiiumaa noorsootöö keskuses, noorte suhete- ja tervisenõustaja noorte nõustamiskabinetis, toetanud riskirühma noori Hiiumaa lastekaitse ja politsei ühises projektis HELP, algatanud ja läbi viinud koolitusi ja seminare, pidanud loenguid ja korraldanud noorteprogramme.
Nüüdseks on ta tõdenud, et väikses kohas ongi spetsialisti tegutsemisvaldkond oluliselt laiem, sest iga asja on vaja teha natuke. Tema meelest on see noorele spetsialistile lausa kasulik – nii saab palju kogemusi ning hea ülevaate erinevatest valdkondadest.
Psühholoogia ei ole aga alati olnud tema esimene karjäärivalik. Edasiõppimise võimalustena kaalus ta nii Tallinna tehnikaülikooli kui ka lavastamist. Psühholoogi mõtte panid talle pähe head sõbrad ja koolikaaslased, kes julgelt oma arvamust avaldasid ning ütlesid, et see amet võiks talle sobida. Nüüd ütlevad Irise kandidatuuri esitanud kolleegid tema kohta, et ta on alati olemas, valmis kuulama ja arutlema, tulvil uutest ideedest, mille viib koos kaasteelistega ellu ja Irise peale võib alati kindel olla.
Kuigi optimist, on Iris Degtjov kahe jalaga maa peal ning tänapäevase maailma väljakutsed nii keskkonna kui ka süvenevate meeleoluhäirete kohapealt ei jäta teda külmaks. Samas mõistab ta, et rasked ajad on osa elust. Ta soovib vaid, et inimestel oleks rohkem oskust näha laiemat pilti ning samas ka hetkes olla. “Need kaks poolt leevendavad kohatist enesekesksust ja annavad mõistmist, rahulolu ja tänulikkust, mis kokku ongi õnnetunne,” väljendas vastne laureaat oma mõtteid sellest, millist muutust maailmas näha sooviks.