Maanteamet kuulutas välja riigihanke, mille eesmärgiks teha selgeks kaitsealuste alleede seisukord ja koostada alleede hoolduskavad.
Hange, mille lõpptähtaeg on 31. juuli, sisaldab ka Suuremõisa mõisa pargi alleed, millele tehakse dendroloogiline inventuur. Täpsemalt on hankes kaks umbes poolekilomeetrist teelõiku.
527meetrine lõik Suuremõisa–Käina–Emmaste tee alguses ja 628meetrine lõik Suuremõisa tee alguses. Probleemiks on puude lähedus teele, samuti on vaja neid hooldada. Seni on puudelt lõigatud ohtlikke oksi ja eemaldatud teepeenra kõrgendust.
Maanteeamet selgitas, et laseb spetsialistidel põlispuud üle vaadata, kuna paljud neist võivad oma seisukorra tõttu olla liiklejatele ohtlikud. Ka asuvad vanad alleed tihti teekattele väga lähedal, mis sunnib rakendama kiiruspiiranguid, tihti pudenevad alla ka oksad, mis liiklemist takistavad.
“Kuivanud ja mädanevad oksad kukuvad tugevate tuultega teele, halvemas seisundis puude puhul on murdumisoht,” selgitas maanteeameti keskkonnatalituse juhataja Villu Lükk. “Maanteeamet on aga kohustatud tagama liiklusohutust riigimaanteedel ning samal ajal korraldama maaomanikuna ka kaitsealuste objektide säilimise ning aja- ja asjakohase hoolduse,” lisas ta.
Olukorra hindamisel saadakse infot puu seisundi ja murdumiskindluse kohta. Lisaks koostatakse hinnang puu võimaliku ohtlikkuse kohta lähtuvalt liiklusohutusest. Samuti nähakse ette hoolduskava, kus peab olema välja toodud ajakava hooldustöödest. Hanke kavandamisel on olnud kaasatud kaitsealuste objektide valitsejad keskkonnaamet ja muinsuskaitseamet.
Saarlasest arborist Heiki Hanso ütles “Aktuaalsele Kaamerale”, et hange, mille mõte on enne üheksa korda mõõta ja siis üks kord lõigata, on märk tervemast ühiskonnast. “Loomulikult tuleb koguda enne informatsiooni ja siis teadlikult läheneda igasugu võimalike otsuste tegemisel, kas raiutakse siis sealt midagi ohtlikku välja või siis tehakse hoolduslõikused ja hinnatakse puu seisund. See on väga oluline,” rääkis Hanso.
Riigihange riigi teemaal paiknevate kaitsealuste alleede seisukorra dendroloogiline inventeerimiseks ja hoolduskavade koostamiseks kuulutati välja 11. juulil, tulemused peaks selguma juuli lõpuks.