Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

ULUKID | Metssead jäid vähem pildile

Hiiumaal loendati sel kevadel metssigu ja punahirvi mullusega võrreldes vähem, küttida tuleb neid aga ikka samas mahus.

Aastaid on Hiiumaa ja Saaremaa muudest Eesti maakondadest eristunud metssigade ja hirvede kõrge arvukuse poolest. 

Keskkonnaagentuuri (KAUR) ulukiasurkondade värskes ülevaates märgitakse esimest korda, et võrreldes eelneva aastaga on metssea arvukus langenud sigade Aafrika katkust mõjutatud Kagu-Eesti jahipiirkondades, aga ka Hiiumaal, kus seda haigust leitud pole.

Muuhulgas on ulukiasurkonna ülevaates kirjas, et 2024. aasta kevadel Hiiumaa seirealadel üleval olnud rajakaamerad salvestasid oluliselt vähem ülesvõtteid metssigadest kui 2022. aastal. Saaremaa seirealadel aga on metssigu kaamerate vaatevälja sattunud paari aasta tagusega võrreldes rohkem.

 

Ikka liiga palju

Võrreldes loomataudide tõrje ekspertrühma kokku lepitud metssea asustustihedusega (jahihooaja järgne/poegimisperioodi eelne) vähem kui kolm isendit 1000 ha kohta, on nii Saare kui ka Hiiu maakonna metssigade asustustihedus jätkuvalt kordades kõrgem.

Nii soovitab KAUR Saare- ja Hiiumaal hoida küttimissurvet vähemalt eelmise aasta tasemel ja loomade arvukuse langetamiseks küttimist suurendada.

Eelmise aasta soovitatud küttimismahuga (ligi 16 000 isendit) võrreldes jäi hooaja lõpuks realiseerunud tulemus ligi 1500 isendi võrra väiksemaks. Süüd selles näeb KAUR ka Hiiumaa jahimeestel. „Sellest puudujäägist pool tuleneb tagasihoidlikust küttimisest Hiiumaal,“ on aruandes kirjas.

Aastatel 2014–2023 Hiiumaal kütitud metssigade arv ulatub 908 isendist 2014. aastal kuni 1846 isendini 2021. aastal. Mullu kütiti Hiiumaal 1329 metssiga, KAUR-i tänavune küttimissoovitus Hiiumaa jahimeestele on 1015 siga. 

 

Punahirvi ka vähem

Erandlikult suured muu Eestiga võrreldes on ka Hiiu- ja Saaremaa hirvekarjad. KAUR märgib, et Hiiumaal on hirve arvukus intensiivse küttimise tõttu aastatagusega veidi langenud, kohalike jahimeeste hinnangul isegi kuni 16%. Siiski andis KAUR soovituse hoida ka sel jahihooajal Saare ja Hiiu maakonnas punahirve küttimismaht eelmise aasta jahihooajaga samal tasemel ning Saaremaal küttida võimalusel punahirvi veel rohkem.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Ligi 70% 2023. aasta jahisaagist ehk 2520 hirve kütiti Saare maakonnast. Uue maakonna küttimisrekordi tegid ka Hiiumaa jahimehed, lastes kokku 578 punahirve. 

Võrdluseks, et Mandri-Eesti maakondades kokku kütiti vaid 509 isendit. Küll viitab mandrilt kogutud info, et sealgi punahirve arvukus suureneb ja nende püsivalt asustatud ala laieneb.

 

Metskitsi rohkem

Saared eristuvad ka metskitsede arvukuse poolest. Erinevalt teistest maakondadest näitab jäljeindeks Hiiumaal võrreldes eelnevate aastatega hoopis märkimisväärset arvukuse tõusu. 

Kui Mandri-Eestis soovitab KAUR metskitsede küttimisest üldjuhul loobuda, siis Saare ja Hiiu maakonnas võib metskitse küttimist jätkata varasemaga sarnases mahus ja põhimõtetel. 

Põhjuseks, et saartel on kiskjate mõju metskitsedele väiksem ja olulisi muutusi arvukuses toimunud ei ole. Ka polnud mullu Hiiu- ja Saaremaal ainsate maakondadena hundikahjustusi kari- ja koduloomadele.

 

Kuidas selgitatakse ulukiasurkonna seisund

KAUR kasutab ulukiasurkonnast ülevaate saamiseks erinevaid meetodeid. Andmete (küttimisstatistika, ruutloendus, sõraliste pabulaloendus, jahimeeste hinnang arvukusele, ulukivaatlused, ulukikahjustused, kütitud isendite info) võrdleva analüüsi tulemusel antakse erinevate parameetrite (levik, arvukus, sooline-vanuseline struktuur) jälgimise kaudu hinnang asurkonna seisundis toimunud muutustele ja prognoositud juurdekasvu põhjal jahihooaja eelsele seisundile ning vastavalt sellele tehakse küttimisettepanekud.

 

 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

HJS tegevjuhi kommentaar: 1400 kütitud metssiga tundub võimatu eesmärgina

Kütitud metssigade arv Hiiumaal kasvas kuni aastani 2021, seejärel on küttimine vähenenud ja vähenenud on ka metssigade arvukus. Sigade arvukuse vähenemist kinnitavad praegu kõik jahipiirkonnad, samuti paljud maaomanikud ja talupidajad. Seirearuandest nähtub, et metssea suhteline asustustihedus Hiiumaa seirealadel on vähenenud 30% võrra. 

2023 sügisel pidasid jahipiirkondade kasutajad jahindusnõukogus esialgselt kokku lepitud küttimise mahtu 1500 metssiga korralikuks väljakutseks. Vaatamata jahimeeste tehtud suurele tööle, jäi see kohustus täitmata. Selleks, et uut arvukuse tõusu vältida, soovitab keskkonnaagentuur Saare- ja Hiiumaal hoida küttimissurvet vähemalt eelmise aasta tasemel ning arvukuse langetamiseks seda suurendada. Eelmisel aastal küttisime 1245 metssiga, nüüd on agentuuri soovitus 1400 – esialgu julgen selle täitmise võimalikkuses kahelda.

Ka punahirve arvukus on intensiivse küttimise tulemusel aastatagusega võrreldes veidi langenud. Rajakaamerate 2022. ja 2024. aasta kevade seiretulemuste esmane võrdlus näitab, et hirve kohtamisjuhtumite arv kahel Hiiumaa seirealal oli sel kevadel oluliselt tagasihoidlikum. Samas Leluselja seirealal sattus hirvi kaamerate vaatevälja samasuguse sagedusega nagu 2022. aastal.

Keskkonnaagentuur soovitab sel jahihooajal hoida punahirve küttimismahte eelmise aasta jahihooajaga ligilähedaselt sarnasel tasemel, mis minu hinnangul on mõistlik.

 

Anu Sarapuu

Hiiumaa Jahimeeste seltsi tegevjuht

Veel lugemist:

KÜLALUGU

Kui Tahkuna ots ja tuletorn on vaieldamatult Hiiumaa üks tuntumaid paiku, siis poolsaare alguses leiab aga kesk metsa külasid, kus vaid mõni elanik.

UUDISED

Keskkonnaagentuur avaldas kaardi, kuhu koguti kokku eestlaste lemmikkohad. Kokku kogunes Eesti kaardile 181 lemmikkohta, mis kõik asuvad looduses ja igal lisatud punktil on eriline...

PERSOON

Ilmselgelt ei ole Saaremaal väga palju selliseid inimesi, kes ei teaks Emmastest pärit Urmas Rämmalit. Aga kindlasti on palju neid, kes ei tea, et...

SPORT

Käina lasteaias tähistati 7. novembril isadepäeva orienteerumisvõistlusega.