Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Ettevõtlusõppes osales enam kui 700 noort

Ilmi Aksli
Hiiumaa ettevõtlus­õppe võrgustiku liikmed said 14. juunil kokku Kärdla Kuursaalis, et aastaga tehtu kokku võtta.
Võrgustikku kuulub 12 saare noorsootöö- ja haridus­asutust, mis lõppenud õppeaastal noorte ettevõtlikkuse edendamist toetasid. Õppeaasta jooksul korraldati 44 sündmust, millel osales üle 700 noore ja ligi 90 õpetajat.
Arenduskeskuse noorte ettevõtluskonsultant Henri Reeder ütles, et ettevõtlusõpet on hakanud tähtsustama aina rohkem õppeasutusi ja organisatsioone, kes näevad, et ettevõtlik eluhoiak on tänapäeva maailmas üks olulisemaid.
Haridusprogramm Ette­võtlik Kool laienes sel õppe­aastal Palade ja Kärdla laste­aeda, mille töötajad läbisid koolitusprogrammi ja alustasid enesehindamist. Õpetajatele korraldatud kolmel koolitusel oli 30 osaluskorda. Lisaks liituti üleriikliku õpetajate rahatarkuse mentorklubiga, milles lõi kaasa kolm õpetajat: Kärdla ja Lauka põhi­koolist ning Hiiumaa gümnaasiumist.
Jätkus 2020. aastal alanud giidi- ja teenindusõppe projekt, milles osalevad Kärdla ja Palade põhikool. Korraldati 16 koolituspäeva, millel 342 osalemist. Suurt abi osutasid koolituste läbiviimisel Palade Loodushariduskeskus ja RMK Ristna külastuskeskus.
Ukraina sõjapõgenikest lastele korraldati 3. juunil õppepäev “Ukraina laste heaks”, millele aitasid kaasa Käina kool ja Palade põhikool.
Koostöölepingu sõlmis võrgustik MTÜ-ga Laste Teaduskool, mis alustas põnevate töötubadega algkooliealistele. Aprilli lõpuks oli teaduskooli töötubades juba 63 osalemist.
Õppeaasta jooksul asutati kolm õpilasfirmat: Ole Terve, Sammel ja Holt. Kõigi juhendajaks Hiiumaa gümnaasiumi ettevõtlusõpetaja Inga Jürimäe. Tänu koostööle Hiiumaa Noortespetside Võrgustikus, osales õpilasfirma juhendajate motivatsioonipäeval kuus noorsootöötajat. Käina Noortekeskus korraldas õpilas­firma teemalise vestlusõhtu, kus kohaliku õpilasfirma Ole Terve tegijad said oma lugu rääkida.
“Õpilasfirmade juhendajatest on Hiiumaal endiselt suur puudus,” nentis Reeder. “Suur lootus on, et sügisel tuleb noorsootöötajate hulgast juhendajaid juurde, kui nad läbivad koolituse.”
Kohaletulnud avaldasid soovi, et Hiiumaal toimuks kevaditi eraldi õpilasfirmade laat, kuhu saaks oma tooteid müüma tulla ka lasteaiad ja koolid.
Septembris toimunud Hiiumaa noorte inspiratsiooni­päeval #haip oli avatud neli töötuba, osales 80 noort. Päev sai teoks tänu koostööle noorte­spetside võrgustikuga.
Jätkus noorte omaalgatusprogramm Ettevõtlik Hiidlane.
2020. aasta taotlusvoorus rahastuse saanud noorte­kohvikud jätkusid Kärdla Noortekeskuse juhendamisel.
Jaanuaris alustas Õpilasfirmade inkubaator ja noori külastasid õpilasfirmast OÜ Maitsemesi ettevõtjateks kasvanud noored, kes rääkisid oma lugu nii Kärdla põhikoolis, Hiiumaa gümnaasiumis kui ka Kärdla noortekeskuses. “Tahame sarnaste kohtumiste korraldamisega jätkata ka tuleval aastal,” rääkis Reeder.
Koos Hiiumaa Gümnaasiumiga korraldati ettevõtlus­õppe õpilastele sügisel äriideede genereerimise töötuba ning kahele bussitäiele õpilastele kohalike ettevõtete külastused, kokku osales neis 76 õpilast. Kooli lõpetanud noorte kaasamiseks Hiiumaa ellu käivitus projekt Noored Hiiumaale, mida oktoobrist hakkas juhtima Hiiumaa gümnaasiumi vilistlane Teele Kanarbik. Õppeaasta jooksul korraldati kaks mälumängu kokku 63 osalejaga.
Henri Reeder ütles, et jätkati mandrile õppima läinud noorte kontaktide kogumist ning edukas oli koostöö töötu­kassaga, mis aitas noortele vahendada suviseid töö­pakkumisi, mis avaldati ka võrgustiku kodulehel.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist: