Connect with us

Pääste

VTA: Meresõiduohutus 2018 saab hindeks hea

Veeteede ameti mere­sõiduohutuse teenistuse 2018. aasta kokkuvõte näitab, et ohutuse seisu­kohalt on olukord Eesti vetes hea ja aasta möödus Eesti vetes ilma väga raskete õnnetusteta.
Eesti riigilippu kandvatel laevadel esines enim puudusi navigatsioonivaldkonnas ning väikelaevajuhid peaksid rohkem rõhku panema reisi planeerimisele ning väikelaeva tehnilisele seisu­korrale. Oluline on ka jälgida, et kaasas oleks piisavalt kütust ning osataks õigesti kasutada ohutusvarustust.
Eesti reederid üha teadlikumad
Veeteede ameti meresõidu­ohutuse teenistuse juhataja Marek Rauk ütles, et vaadates lähiaastate trendi, saab öelda, et Eesti reederid on üha teadlikumad. “Tuginedes nii meie enda kui välis­sadamates tehtud kontrollide statistikale, saame öelda, et kuigi mõningaid ettekirjutusi tehti, siis Eesti reederid on nii nõuetest kui ka nende täitmise vajalikkusest üha teadlikumad ning see kajastub ka laevade tehnilises seisukorras, mis on stabiilselt hea ning näitab isegi paranemise trendi,” ütles Rauk. Alates aastast 2007 on Eesti lipp ka Paris MoU valges nimekirjas ja see on tema hinnangul üks näitaja, et asjad liiguvad õiges suunas.
Veeteede ameti inspektorid kontrollisid eelmisel aastal Eesti riigilippu kandvaid laevu 233 korral, kokku tehti kontrollitud laevadele 162 ettekirjutust, ettekirjutusteta lõppes 71 kontrolli. Välissadamates kontrolliti Eesti riigilippu kandvaid laevu 31 korral, ühtki laeva kinni ei peetud. Kokku tehti 14 ettekirjutust ja ilma ettekirjutusteta läbiti kontroll 17 korral.
“Enim puudusi esines navigatsioonivaldkonnas ehk merekaartidel ja navigatsioonilistes väljaannetes olid uuendused tegemata või oli probleeme navigatsiooniseadmetega,” lisas Rauk.
Igal aastal 1300 uut väikelaevajuhti
Tänu soodsatele ilmastiku­oludele oli eelmise aasta väikelaevade navigatsioonihooaeg tavapärasest pikem ning ameti inspektorid korraldasid sel ajal 160 pistelist kontrolli.
“Puudusi tuvastasime erinevaid, näiteks oli väikelaev või jett ilma registreerimisnumbrita, juhil polnud juhtimis­õigust või oli ületanud lubatud alkoholi piirmäära veesõiduki juhtimisel,” loetles Rauk esinenud puudusi.
Lisaks tegi amet eelmisel aastal tehnilist ülevaatust 538 väikelaevale, 459 alla 12meetrise kogupikkusega laevale ja 12 siseveelaevale.
Rauk ütles, et tunda on ka inimeste üha suuremat huvi merenduse vastu ning hobimeresõitu nähakse ühe atraktiivse võimalusena meeldivalt vaba aega veeta. Sarnaselt eelnevate aastatega tõi ka eelmine aasta juurde u 1300 uut väikelaevajuhti. “Samas suurusjärgus lisandub meie registrisse igal aastal ka väikelaevu nii uusi kui kasutatuid,” ütles Rauk. Liiklusregistri andmetel on väikelaevu registris veidi üle 33 000.
Raskeid laevaõnnetusi Eesti vetes ei olnud
Järelevalve üks peamisi eesmärke on ennetada õnnetusi ning positiivse tulemina toob Rauk välja, et viimase kümnendi vältel ei ole Eesti vetes laevadega aset leidnud väga raskeid laevaõnnetusi.
“Kuigi eelmisel aastal oli veeteede ameti juurdlus­pädevuses viis laevadega seotud intsidenti, siis posi­tiivse poole pealt saab öelda, et väga raskeid laeva­õnnetusi, millega oleks kaasnenud inimkaotus või keskkonnareostus, ei olnud,” ütles Rauk. Siiski pani ta südamele, et merereisi tuleb hoolikalt planeerida ja väike­laev merereisiks hoolikalt ette valmistada. “Samuti tuleb väga hästi tunda oma väikelaeva ohutusvarustust ja osata seda vajadusel kasutada,” lisas Marek Rauk.
Veeteede amet on riiklik merenduse järelevalve­asutus, mis loob tingimused ohutuks ja turvaliseks veeliikluseks Eesti merealadel ja laevatatavatel sisevee­kogudel.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...