Connect with us

Suveleht

Valla kodukohvikute päevad tulevad

Harda Roosna | Hiiu Leht
MTÜ Kohvikutepäev sel aastal Hiiumaa kohvikutepäevi ei korralda. Ühingu liikmed Ere Naat-Tammepuu ja Ly Johansen on selgitanud, et vaheaastat on vaja selleks, et ülipopulaarse kohvikutepäeva formaadi üle aru pidada. Pausiaastat aga tekkida ei lasta, kuna Hiiumaa vald otsustas korraldada kodukohvikute päevad. Kuidas täpsemalt, sellele vastab korraldustoimkonna juht, Hiiumaa valla kultuurispetsialist Anu Tammearu.

Kui palju kodukohvikuid saab olema?
Praegu on teada, et osaleb 26 kohvikut – neljapäeval Kassaris neli, reedel kaheksa ja laupäeval neliteist. Aga võib veel ette tulla ka meeldivaid üllatusi.
Kui palju külastajaid ootate?
Külastajate osas me ei ole väga suuri eesmärke seadnud – peamiselt seetõttu, et kõik võib päevapealt muutuda. Otsustasime kohvikutepäevi mitte ära jätta, et inimesed ei kaotaks kogukonnana koostegemise ja kooskäimise harjumust.
Kuidas olete kohvikutegijatel soovitanud koroonapiiranguid arvestada?
Valitsuse juhendid ürituste korraldamiseks on kõigile ühesugused. Kõikidest nõuetest teavitasime kohvikukorraldajaid eelmisel nädalal toimunud infopäeval. Sinna oli kutsutud ka veterinaar- ja toiduameti Lääne regiooni Hiiumaa keskuse juhtivspetsialist Jüri Lauter. Kohvikutesse tulevad kõik nõuetekohased viited ja desovahendid.
Kuuldavasti ei ole kohvikutel osalustasu, vaid on soovitatud teha annetusi – kas see vastab tõele?
Sel aastal oleme otsustanud, et kohvikutelt omapanust ei küsi. Küll aga tegime ette-paneku, et leitaks võimalusel oma kohvikule mõni tore heategevuslik väljund. Hea meel on, mitmed kohvikud olid seda juba niikuinii tegemas – kes kogub raha noorte tegevusteks, kes annetab saadud tulu mõnda heategevusfondi ja muudki. See, millises vormis, kas ja kuidas heategevusse panustada otsustatakse, on kohvikupidajate endi mõelda. Kohustus see kindlasti pole, samas on väga hea meel, et ettepanek on leidnud järgimist.
Milles on kodukohvikute eripära võrreldes MTÜ Kohvikutepäev 13 aasta jooksul korraldatud ühepäevakohvikutega?
Teeme kodukohvikute päevi nii, nagu tehakse igal pool mujal Eestis. Kuna kogukonna ootus nende toimumisele oli, siis oleme loonud raamistiku kogukondliku initsiatiivi ülalhoidmiseks, aidates omalt poolt kaasa just kohvikute turundamisega. Teeme omalt poolt parima, et võimalikult paljud külalised, ka väljapoolt Hiiumaad, meid üles leiaks. Oleme loonud eraldi Facebooki lehe ja ürituse lehe, kustkaudu infot jagame. Avalikustame seal ka päevade kaupa kohvikud ja nende tutvustused.
Mis on korraldamisel olnud ootuspärane, mis ootamatu?
Koroonaaeg lükkas meie paika pandud ajaraami põhjalikult paigast ära ja praeguseks teame ka, et selle tõttu on väga mitmed tegijad otsustanud sel aastal kohviku tegemisest loobuda. Sellest on küll kahju, aga põhjusena on see mõistetav. Kuna varem pole Hiiumaa valla kultuuritegijad seda sündmust konkreetselt korraldaja poolelt näinud, siis ongi kõik justkui uus. Meil on väga hea meel, et ka sel aastal on palju kogemustega kohvikupidajaid, kes on nii varmalt  olnud nõus jagama oma mõtteid ja tuge. Tundub, et kohvikute korraldamine on juba nii tugevalt imbunud hiidlase vereringesse, et selle väljajuurimine on keeruline.
Kui suure summaga vald korraldust toetab?
Eelmisel aastal eraldati mittetulundusliku tegevuse toetusvoorust MTÜle Kärdla Kohvikutepäev Hiiumaa Kohvikutepäevade 2019 korraldamiseks 3000 eurot. Selles valguses eraldas valla-valitsus sama summa kohvikute päeva korralduseks ka sel aastal.
Küsis KATI KUKK

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...