Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Opositsioon näitas (eri)meelsust

Kuigi SDE ja Ühise Hiiumaa valitsus­koalitsioon on deklareerinud koostöötahet ja koalitsioonileppes on ka teiste valimisnimekirjade teemasid, opositsioon Hiiumaa valla voli­kogu esimesel istungil liiga suurt koostöö­tahet üles ei näidanud.
Suuremõisa lossis pidulikus õhkkonnas toimunud ava­istungil valiti volikogu esimees Aivar Viidik valimisliidust Ühine Hiiumaa ametisse häältega 14 poolt, 9 vastu.
Volikogu esimehe kandidaatide esitamisel tegi soolo Reformierakonna liige Artur Valk. Lisaks koalitsiooni kandidaadile Aivar Viidikule esitas ta nii koalitsiooni kui opositsiooni ridadest korraga veel kuus kandidaati, kes kõik seejärel end taandasid.
Valgu erakonnakaaslane Riho Rahuoja ütles lehele, et erakonna juhatuses ei ole voli­kogu esimehe alternatiivsete kandidaatide ülesseadmist arutatud.
Hääletamise eelsel volikogu esimehe kandidaadi enese­tutvustusel esitasid opositsiooni esindajad Viidikule
kriitilisi küsimusi, nii et valimis­komisjoni esinaine Helen Härmson pidi juhtima tähelepanu, et küsimusi tuleks esitada Viidiku eneseesitluse kohta.
Volikogu aseesimehe kandidaadina seadis valimisliit Kodusaar üles Inge Taltsi, valimisliidu Ühine Hiiumaa liige Üllar Padari oma erakonnakaaslase Riho Rahuoja.
Rahuoja sai 15 häält ja osutus valituks, Inge Talts sai 8 häält.
Viidik kutsus koostööle
Koalitsioonil on 23liikmelises volikogus 13 kohta, opositsioonil 10, seega polnud vastasleer kummalgi valimisel päris ühtne.
Küsimustele vastates ütles Viidik, et ei jaotaks ei valijaid ega valituid võitjateks ja kaotajateks ning valijate valiku tulemusena on Hiiumaa valla­volikogu just selline nagu see on.
Oma avakõnes meenutas Viidik Hiiu vägilase Leigri legendi, milles kirjas, et vägilase neli poega ei saanud oma­vahel läbi ja seepärast pani isa nad igaühe saare eri otsa elama. “Nüüd on meil ajaloos esimene kord, kus on loodud Hiiumaa ühine omavalitsus,” märkis Viidik.
Volikogu esimees kutsus volikogu liikmeid koostööle, öeldes, et näeb hoolimata koalitsioonist ja opositsioonist koostööpunkte.
Eile ütles Viidik, et kui välja arvata üks isik, käitus voli­kogu väga viisakalt ja väärikalt ning kutsus veelkord volikogu liikmeid otsima heas mõttes kokku­puutekohti ja keskenduda neile. “Need kohad on raudselt olemas ja need on kõige olulisemad,” ütles Viidik.
Osavalda ehitama
Avaistungil esitasid tagasi­astumispalve Emmaste valla­vanem Tiit Paulus, Hiiu valla­vanem Reili Rand, Käina vallavanem Omar Jõpiselg ja Pühalepa vallavanem Ants Orav.
Jõpiselg, kes kogus valimistel 153 häält ehk paremuselt teise tulemuse, selgitas, miks ta ei soovinud volikogu esi­mehe kohta. Oma missiooniks nimetas ta soovi tõestada, et osavald on institutsioon, mis kindlasti tööle hakkab.
Jõpiselg ütles, et otsus jätta seniste valdade asemele vaid teeninduspunktid, polnud kõige õigem. “Olen veendunud, et üsna peagi hakatakse hiidlasi pigem kadestama,” ütles Jõpiselg. Ta viitas Saaremaale, kus paljud piirkonnad jäävad uuest vallakeskusest poolesaja kilomeetri kaugusele.
Jõpiselg nentis, et osavalla­vanemana oleks tal uue struktuuri toimimist kõige lihtsam tõestada, kuid ta ei soovinud ajas ette rutata spekuleerimaks, kas just temast võiks saada Käina osavalla vanem.
Tulevase osavallavanema kandidaadi esitab Hiiumaa vallavanem kooskõlastamiseks kohalikule osavalla­kogule, otsuse kinnitab Hiiumaa valla volikogu.
Uue, Hiiumaa vallavolikogu järgmised kaks, mõlemad erakorralised istungid toimuvad 7. ja 16. novembril, siis juba Kärdlas Keskväljak 5a asuvas büroohoones. Esimesel istungil valitakse Hiiumaa vallale vallavanem.

Veel lugemist: