20. sajandi algul Eesti rahva muuseumi poolt saadetud vanavarakorjajad kuulsid oma retkedel sageli märkust, et keegi ungarlane on kõik kallima ja huvitava ära viinud. Tänu sellele Ungari professorile, Aladár Bánile jõuab nüüd siia unikaalne näitus.
21. jaanuaril kell 16 avatakse Hiiumaa muuseumi Pikas majas Ungari etnograafiamuuseumi näitus “Korraks koju II”. Näitusel on eksponeeritud Aladár Báni 1911. aastal Eesti suurematelt saartelt kogutud vanavara.
3. novembril 1871 sündinud Bán hakkas juba keskkoolis õppides huvi tundma hõimurahvaste keelte vastu. Soome rahvuseepose “Kalevala” ungari keelde tõlkinud folkloristi Béla Vikári soovitusel hakkas ta 1910. aastal tegelema Eesti etnograafia ja folklooriga.
1911. aastal alustas Bán “Kalevipoja” tõlkimist ja tegi ka oma esimese, kümme nädalat kestnud reisi Eestisse. Ekspeditsioonil Setu-, Saare-, Muhu- ja Hiiumaale kogus Aladár Bán Ungari etnograafiamuuseumi jaoks suure hulga esemeid. Tema saatjaks oli tunnustatud eesti folklorist ja etnograaf Oskar Kallas. Kokku käis ta Eestis neli korda.
Näituse korraldamist toetasid Ungari instituut ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium, kureerisid Ágnes Kerezsi (Budapest) ja Helgi Põllo (Hiiumaa).