Connect with us

Varese lood

Maitseelamus: Šokomünt

Tapio Vares
Kes siis piparmünti ei tea! See on üks asendamatu tegelane. Nii vana ja tuntud ja… agressiivne.

Kui ma aastate eest maitsetaimede aia rajasin, said selle asukateks mõistagi ka mündid. Ühest aiamaa põõsamahmakast leidsin seal ellu jäänud piparmündi ja tõin ta n-ö kultuursematesse oludesse. Ostsin ka rohemündi seemet. Samamoodi kirbumünti. Kirbumünt meeldis mulle väga, ta tugev maitse meenutas kunagist Jenkki nätsu. Paraku hääbus see madalakasvuline taim millegipärast aastate jooksul ära.
Seevastu rohe- ja piparmünt paljunesid kui põrgulised. Õige pea tuli mul valida: kas pelgalt mündiaed või maitsetaimeaed ilma müntideta. Valisin viimase. Küüditasin mündid aia tahaserva. Kuid rohemündist pole ma maitsetaimeaias tänini lõplikult lahti saanud. Eks peab rookimist jätkama.
Mis maitsesse puutub, siis eks see rohemünt natukese imelik asi ole. Pole ma mitte aru saanud, miks teda nii kiidetakse. Kuid eks inimeste maitsemeeled ole ju erinevad. Igatahes piparmünt on klassika. Ma ise topin teda nt kala- või lihavõileibadele. Sobib suurepäraselt!
Tegelikult on müntide sorte väga ohtralt. Huvitav oleks nii mõndagi katsetada, kuid kindlasti ei tohi neid agressiivikuid lähestikku istutada, sest nad lähevad õige pea omavahel segamini kui pudru ja kapsad.
Olgu hirmsad umbrohud, ometi ühe mündi soetasin ma omale hiljaaegu veel. Too lihtsalt võlus mu taimeäris jalamaid ära. Istikute vahel ringi käies eksisin ma ikka ja jälle ta juurde, näppisin lehte ja nuusutasin. Mm… Lipik teadustas: piparmünt ‘Chocolate’. Tõepoolest jah, nii lõhnas kui maitses oli tunda šokolaadi. Kusjuures värskendav piparmündimaitse on justkui märksa tugevam, kui tollel tavalisel piparmündil. Nuusutades ja mäludes selle ‘Chocolate’i’ lehte, meenub kuskil ajusopis piparmündišokolaad.
Nõnda siis olin saanud ootamatult uue maitselemmiku. Suures vaimustuses leiutasin tollele ekstra koha pakkudest ümbritsetud niiskele kadakaalusele peenrale, kus mul varemalt alpikannid edeneda ei tahtnud. Seisis too plats juba mitu aastat koledasti umbrohtudes. Nüüd loodetavasti edaspidi enam mitte. Küllap see šokolaadimünt on niisama agar paljuneja kui tavaline piparmünt ja peagi peenral muule umbrohule enam lihtsalt ruumi ei jätku.
See šokomünt näeb pealekuba üsna nägus välja: tumelillad varred ja rootsud, see toon kumab läbi rohelistest lehtedestki. Kuid eeskätt on tema puhul peatähtis lõhn ja maitse. Nii et sai aeda rajatud oma šokolaadipeenar, nõnda jah.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...