Nimekas ornitoloog ja loodusfotograaf Tiit Leito on omaenda päevaraamatute alusel valmis kirjutanud raamatu “Meri räägib tuulte keeles”. Eile esitles autor Kärdlas Nelja Nurga Galeriis samanimelist näitust, mis raamatu sisse juhatas.
Raamatu esitlus on järgmisel neljapäeval, 12. novembril Hiiumaa muuseumis ja siis on Tiit Leito autorinäitus avatud üks tund enne raamatuesitlust ehk kella 15st.
150leheküljeline, rohkete fotodega illustreeritud teos räägib ilmast ja selle ennustamisest merel, meremaastike mitmekesisusest ning kalapüügi kultuuriloost Hiiumaa laidude piirkonnas.
Värvilise, kõvade kaantega raamatu peategelaseks on merisiig. Tutvustatakse kala bioloogiat, arvukuse ja elutingimuste muutusi läbi aegade ning kudeaegset võrgupüüki.
Leito ütleb, et need ei ole väljamõeldud lood, vaid autori pikaajaliste vaatluste ja kalauurijate tööde põhjal kokku kirjutatud tekstid. Muuhulgas saab lugeja teada, mis tunne on elada üksinda hilissügisel Pihlakare kalurionnis ja sealt üksinda siiga püüdmas käia.
Raamatu tekstilist osa ilmestavad autori loodus- ja 80ndate aastate ajaloolised fotod. Raamat peaks huvi pakkuma nii kalameestele kui ka mere looduskultuuriloo huvilistele laiemalt.
Tiit Leito jaoks on tegu üheksanda autoriraamatuga, varem on ilmunud näiteks “Aastaring laidudel” (1984), “Vaikuse värvid” (1994), “Hiiumaa linnustik”, koos venna Aivar Leitoga (1995), “Vete sinisel piiril” (1999), “Endla soostik” koos Kai Kimmeli ja Katrin Möllitsiga (2003), “Eesti kaitsealad” koos Arne Aderi ja Kai Kimmeliga (2007) jt.
Tiit Leito teeneid on märgitud 2000. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi ja 2004. aastal Eerik Kumari looduskaitsepreemiaga.
Tiit Leito “Meri räägib tuulte keeles”
esitlus 12. novembril kell 16
Pikas majas Kärdla Vabrikuväljak 8.
Väljaandja kirjastus Kalastaja Raamat Tartus
Toimetaja Elle Roosaluste
Kujundaja Kersti Tormis
Konsultandid Aare Verliin ja Märt Kesküla (kalandus)
Tekst ja fotod Tiit Leito