Connect with us

Uudised

Lavastaja viimased sõnad: Nüüd peaks jooksma küll

Naaditeatri esietendus “Perekond” tõi Kärdla kultuuri­keskuse rahvast täis, kahjuks polnud lavastajat ennast etenduse menu nägemas.
Maarja Lillemäe näidendi “Perekond” valis välja lavastaja Jaanus Kõrv, kes ise etenduse lõplikku valmimist näha ei jõudnudki –
15. septembril lahkus ta ootamatult, vaid 66aastasena, olles lõpetanud järjekordse näidendiproovi.
“Nii, pildid on valmis, kui need nüüd omavahel kokku panna, peaks jooksma küll!” vahendas trupi liige Janno Elmi lavastaja viimaseid sõnu osatäitjatele.
Nii jäi lavaloo lõppviimistlus trupi enda teha. Töö poolelijätmine ei tulnud kõne allagi – just oma lavastaja austuseks tahtsid näitlejad tüki siiski lavale tuua. Töö käis edasi oma jõududega ja lavastaja näpunäiteid meeles pidades.
Head lavastajakätt oli etendust vaadates ka tunda – kõik teadsid, mida nad laval teevad ja miks. “Ta oli väga hea lavastaja,” kiitis aja­kirjaniku osatäitja Mati Lepna alias Mattias Hiiumaal. Donna osatäitja Mari-Liis Leivalt lisas, et Kõrv pidas tööprotsessis näitlejatest väga lugu ning andis alati oma juhtnöörid ülima peenetundelisusega, samas väga arusaadavalt.
Mõned päevad enne esietendust tulid n-ö välise pilgu andmisega appi kultuuri­keskuse juhataja Pilleriin Kannel ning lava- ja kostüümi­kunstnik Iir Hermeliin, kelle näpunäidetest oli trupi liikmete sõnul viimase lihvi andmisel palju abi.
Naaditeatri esietendust oli vaatamas ka näidenditeksti autor Maarja Lillemäe, kes jäi lavastusega väga rahule öeldes, et see oli isegi parem kui nende endi ehk Kernu näiteringi versioon. Kus­juures ka Kernus oli tüki lavastajaks Jaanus Kõrv ning 2017. aastal pälvis trupp sellega Harjumaa harrastusteatrite festivalil laureaadi­tiitli.
Rahvarohke rahvamajade päev
Esietendus toimus üleeesti­lisel rahvamajade päeval.
Pilleriin Kannel ütles etendust sisse juhatades, et kuigi ta teab, et kõik need inimesed on tulnud Naaditeatri ja mitte kultuurikeskuse pärast, on tal ikkagi väga hea meel näha just rahvamajade päeval suures saalis nii palju rahvast kultuuri nautimas.
Peale esietendust ja sellele järgnenud pausi oli laval luule­vormis hiiukeelne etendus “Meite elu”, mille teksti pani kokku emakeeleõpetaja Tiiu Heldema, lavastas Jaanus Kõrv.
Rahvamajade päeva lõpetas Lilija Vjugina dokumentaalfilm Hiiumaal sündinud kunstnikust Ülo Soosterist (1924–1970). Kuna kõik soovijad laupäeval filmi “Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes” vaatama ei mahtunud, oli pühapäeval lisaseanss, mis samuti kiiresti välja müüdi.

Jaanus Kõrv
õppis näitejuhtimist Tallinna Pedagoogikaülikoolis, tema tuntuim lavaroll oli Küla Karla. Esimest korda läks Karlana
eetrisse 1. juunil 2005 Raadio Kadi saates “Küla Karla mötleb…”.
2015. aastal Hiiu Lehes ilmunud järjejutus “Natust hiiu naljast” ütles Kõrv, et Karla kuju loomise ajendiks oli teise tuntud hiidlase, Sulev Nõmmiku ja tema loodud tegelaskuju, Kärna Ärni mälestuse jäädvustamine.
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Hiiumaa koalitsioonis on läbirääkimisel tegevuskava, mille tulemusena kaoks veel sel aastal osavallavanemad ja osavallavalitsused ning valitsusse lisanduks kolmas abivallavanem. Koalitsoonis lõplikule üksmeelele seni siiski...

Küsitlus

Hille: Õige hiidlane on see, kes elab siin saarel ja edendab kohalikku elu. Ei ole tähtis, et oleks siin sündinu