Connect with us

Uudised

Külas olid vahvad sõbrad Garklanest, Lätist

erakogu
Kärdla ühisgümnaasiumil ja Tiina tantsu­stuudiol on ühed väga toredad sõbrad Lätis Garkalnes.
Sõprus sai alguse juba üle viie aastat tagasi just nimelt tantsust – Kärdla ja Garkalne laste rahvatantsurühmad käisid üksteisel külas. Sellest ajast on sõprus aina süvenenud ja koos on ette võetud huvitavaid asju. Mitu aastat on Garkalne õpetajad ja õpilased käinud suviti Hiiumaal noorseppade suvelaagris.  Samuti on Tiina tantsustuudio saanud Läti sõpradelt mitu korda lahkelt peavarju läbisõidul teel Leetu. Koos on siis maha peetud alati ka mõnus sõprusõhtu täis mängu ja tantsu.
Mullu sügisel sai Kärdla gümnaasium ootamatu külla­kutse Garkalnesse, oodati nädalaks ajaks gümnaasiumi tantsijaid ja lauljaid. Garkalne kooli aktiivne huvijuht Inga oli kirjutanud noorte rahvusvahelise koostöö projekti, mis sai positiivse vastuse.
Kuna ühisgümnaasiumist polnud kedagi minemas, esitas projekti meiepoolne eestvedaja, õpetaja Ain Jepišov kutse Kärda kultuurikeskuse Tiina tantsustuudiole. Pikalt mõtlemisaega ei olnud ja kui peamine takistus sai kõrvaldatud – nimelt ei saanud me endale lubada nädalapikkust eemalolekut kooli- ja töö­kohustustest –, ehk külastus­-
aeg nelja päeva peale kaubeldud, võiski projekti hooga käima lükata.
Nüüdseks on projekt läbi ja selle aja jooksul toimus kolm külaskäiku: mullu novembris käis kaks Tt-stuudio rühma Garklanes,tänavu märtsis külastasid Garkalnet Kärdla kooli õpetajad ja Tt-stuudio õpetaja ning juunis oli Hiiumaal vastuvisiidil Garkalne kooli noorte rahvatantsurühm koos õpetajatega. Kõigi sõprusvisiitide rahastus käis läbi Läti-poolse projekti.
Novembripäevad Lätis olid tihedalt ja huvitavalt sisustatud, tegevused mitmepalgelised ja vastuvõtt soe. Külastasime Turaida ja Sigulda lossi, saime osa vabadusvõitluses hukkunud sõdurite mälestuspäeva pidustustest ja Riia valgusfestivalist. Tantsisime ja mängisime koos ning andsime väikese kontserdi Garkalne koolis. Tundsime ennast väga oodatud külalistena!
Märtsis, kui Garkalnesse sõitsid Kärdla õpetajad, oodati meid juba pikisilmi. Sügisel jutu sees lendu lastud lauseotsast, et Kuldiga on ilus, oli kohe kinni haaratud ja nii meid Kuldigasse sõidutatigi. Veetsime seal giidi saatel ringi uudistades pool toredat päeva. Samuti tutvusime Riia linnaga, käisime teatris ja klaverikontserdil. Päevad läksid kiiresti nagu heas seltskonnas ikka! Oligi aeg koju tagasi sõita, et hakata ette valmistama lätlaste külaskäiku Hiiumaale!
Garkalne rahvatantsijad vastukülaskäigul Juunis jõudsid Kärdlasse meile külla Garkalne kooli rahvatantsurühm koos õpetajatega. Esimese päeva veetsime suuremalt jaolt külalislahkes Soera talumuuseumis.
Ain Jepišovi juhendamisel voolisime puust toreda mänguasja – toksiva rähni. Sulev Loopalu käe all valmisid Hiiumaa rahvariiete ainelised külmkapimagnetid. Paberist šokolaadikarpi õpetas tegema Regina Jõeleht ja tantsusammud aitas ritta seada Tiina Kaev. Kõik olid väga usinad ja osalesid kõigis töötubades. Lisaks matkasime, tegime ekskursiooni, sõime maitsvat talutoitu ja üks tantsuproov mahtus toimekasse päeva ka.
Kärdlas tervitas külalisi Hiiu vallavanem. Järgnes väike jalutuskäik Kärdlas ja esimene päev oligi lennates õhtusse saanud.
Lastefestivali avamise päeval lehvis Läti lipp Kärdla Keskväljakul uhkelt rahva seas ja rahvariietes külalised sammusid rongkäigus sadamasse. Läti noored ütlesid, et eriti jäid neile meelde paadisõit merel, merepäästeõppus ja esinemine. Päeva lõpetasime grill-piknikuga sadama grillialal. Tt-stuudio tüdrukud tõid külakostiks omaküpsetatud kooke ja maiustusi. Just see viimane meeldis külalistele väga-väga ja nende soojad tänusõnad anti kaasa kõigile küpsetajatele.
Kolmandal päeval olid plaanis sportmängud Garkalne vs Kärdla Tt-stuudio staadionil, aga hommikul katusel vihmakrabinat kuuldes, tuli hakata tagavaraplaani välja mõtlema. Ei jäänud me ka siin hätta ja lahendus meeldis kõigile. Kõigepealt ekskursioon ühisgümnaasiumis, siis teatevõistlused ja jalgpall tennisepalliga. Hasarti ja lusti jagus kõigeks, mida Jaan Kallisma ette valmistas.
Pärastlõunal kõlas kultuurikeskuses sõpruskontsert, kus lisaks Garkalne tantsurühmale ja Tt-stuudio rühmadele astus üles õpetaja Timo Lige oma lauljatega. Sellest sai väga tore ja meeleolukas kontsert, mille järel koos veel veidi mängiti ja tantsiti.
Viimase päeva veetsime Hiiumaa ekskursioonil ja jõudsime välja Ristna neeme tippu, sest ilma õnnekivita ei soovinud keegi koju minna. Õhtul ootas ees kinokülastus – vaatamiseks olime valinud Eesti filmi “Vehkleja”. Olime veidi murelikud, et kuidas film õpilastele meeldib, aga tagasiside oli ainult positiivne. Õpetajad jäid paraku filmielamusest ilma, sest samal ajal toimus nendel pidulik projekti lõpetamine ja õhtusöök.
Nii said läbi toimekad päevad Hiiumaal ja sellega koos ka üks super tore projekt, mis pakkus elamusi, kogemusi ja rõõmu paljudele, tugevdades veel rohkem meie sõprussidemeid Garkalne kooliga.

Tiina Kaev
Tt-stuudio õpetaja

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...