Connect with us

Uudised

Kooliteatrite festival loob noortele hea väljundi

Kärolyn Kivistik
Vaid 19aastase lavastaja Grete Olevi sõnul peavad lapsed saama esineda ja näidata, mida nad õppinud on ja kooliteatrite festival on selleks väga hea koht.
Tänavu toimus Hiiumaa kooli­teatrite päev Palade koolis. Lavale astus kolm koolinoorte näiteringi Tiia Korvi, Luule Oppi, Grete Olevi ja Kersti Ojasalu juhendamisel kokku viie etendusega.
Nooremas vanuseastmes saavutas võidu etendusega “Kass ja Koer” Käina kooli­teater Jõngermann, mida juhendab Tiia Korv. Vanemas astmes läheb Hiiumaad üleriigilisele kooliteatrite festivalile esindama Kärdla nukuteater etendusega “Soki­kollid”. Kärdla nukuteatrile on see juba teine kord Hiiumaad esindada.
Žürii liikme, kunstnik Mae Kivilo sõnul oli Hiiumaa kooli­teatrite tase hea. “Lapsed olid rõõmsad, palju tööd teinud ja tekstid olid ilusti peas,” märkis ta. Kivilo lisas, et otsuse tegemisel oli žürii üksmeelne: “Noored olid ühtlaselt hästi tööd teinud ja pisut oli vaja nuputada, keda edasi saata ja kes saab veel kodus tööd teha, et järgmine kord uuesti proovida.”
Uus lava tõi mugavus­tsoonist välja
Kärdla nukuteatri juhendaja Kersti Ojasalu ütles laupäeval peale Hiiumaa kooliteatrite festivali, et võit on mõnes mõttes isegi lisakoormus. “Kolm aastat tagasi käisime Valgas ja see oli päris suur kokkuvõtmine – eraldi proovid ja sinnasõit, aga kui tagasi mõelda, siis valmistas see pigem ikkagi rahul­olu,” tõdes ta. Ojasalu sõnul käivadki need asjad käsikäes – ongi pingutus ja väsimusmomendid, aga siis ikkagi lähed ja teed ära.
Tänavu toimus Hiiumaa kooliteatrite festival Kärdla kultuurikeskuse asemel hoopis Palade kooli saalis. Ojasalu sõnul oli see vahelduseks täitsa hea: “Olimegi Kärdlas juba oma mugavus­tsoonis, et kõik on meil käe-jala juures ja saime paremini proovideks aegu.” Nukuteatri eestvedaja ütles, et uues kohas mängib iga detail ja kui oled harjunud ühes kohas mängima ja tead, kui palju on ruumi, siis vajab uus olukord kohanemist ning annab esinemisel kohe tunda.
“Ma kuulsin, et Käina näite­ringi näitlejad rääkisid, et neile jäi Paladel kitsaks ja pigem on Kärdlas parem, aga meie nukuloo puhul oli just siin parem, Kärdlas oleks lava liiga kauge ja kõrge olnud,” tõdes Ojasalu.
Mõeldakse suurelt
Kärdla kultuurikeskuse näite­ringi juhendaja Grete Olevi sõnul on tore, et väikesel Hiiumaal toimub nii­suguseid sündmusi, kus mõeldakse suurelt. “Meil oli žüriis inimesi mandrilt ja ka päevajuhid, näitlejad Rhett Kütsen ja Andri Suga olid mandrilt,” märkis ta. Lisaks tõi Olev esile, et noori näitlejaid oli laupäeval Paladele kokku tulnud üle Hiiumaa.
Olevi sõnul on oluline, et näiteringide noortel oleks väljundit ja neil oleks võimalus kuskil esineda: “Ainult rõõm, et kooliteatrite festivali näol niisugune võimalus olemas on ja loodan, et see jääb kestma.” Omalt poolt kinnitas ta, et lastel on lust esineda ja nad soovivad lavale.
Olevi lavastatud tükk “Rehe­papp kaitseb mõisa vilja” oli laupäevasel kooli­teatrite festivalil viimane ja aplaus selle järel ei tahtnud lõppeda. Etendus küll edasi ei pääsenud, aga žürii tunnustas seda kui kõige uuenduslikumat lavastust. Ka pälvis Olev lavastaja­meisterlikkuse eest eripreemia.
“Võit pole ainsana oluline, tähtis on näha ka seda, mida teised trupid teevad – see, mis täna toimus, oli tohutult äge,” ütles noor lavastaja. “Ka lavastajale on hea kogemus proovidagi erinevate asjadega kätt ja ka tagasiside seejuures on oluline.”

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Kultuur

Tüdrukud said esmakordselt tantsusaalis kokku 2008. aastal, kui olid kolme- ja neljaaastased. Koos on tantsitud 16 aastat. Alguses oli rühm muidugi suurem, kuid nagu...