Vihmase päeva raamat
Hiiumaa koguteos on kindlasti vihmase ilma raamat, sest ega teda kuskile kaasa võtta ei jaksakski. Tehti teda ka kümmekond aastat ja tegijate nimekiri on päris pikk. Lugeja saab ülevaate Hiiumaa loodusest, ajaloost, majandusest, rahvast, kultuurist, sh kunstist, kirjandusest, muusikast. 1340le leheküljele mahub ka palju pilte, kaarte, tabeleid ja viiteid teistele materjalidele, et mõnd valdkonda eriti põhjalikult tundma õppida. See raamat peaks muidugi iga hiiumaalase raamaturiiulis olema.
Hiiumaa.Loodus.Aeg.Inimene. Koostajad: Helgi Põllo, Aivi Telvik, Ermo Mäeots. “Hiiumaa Teabekapital”, 2015.
Vaapo Vaheri Hiiumaa kirjandusloo järgi oli Julius Oengo-Oro nii huvitav inimene ja kirjanik, et tema kultuslikku “Muna” on lausa imelik veelkord eraldi välja tuua. Või-olla on raamatuga tüüpiline lugu, et kõige rohkem teatakse kirjanikku selle järgi, mida ta ise kindlasti kõige paremaks ei pea.
Nime all Julius Oro kirjutas Hiiumaalt Pleesi talust pärit mees just lastele, aga temalt on ilmunud palju raamatuid täiskasvanutele, mida oleks kindlasti huvitav tundma õppida.
Muna, Oro, Julius. Esmarükk 1938.
“Igatsus” on täiesti uus hiidlase kirjutatud Hiiumaa krimka, mis tuleks muidugi läbi lugeda. Hirmus lugu kulgeb ladusalt ja lugemine läheb lihtsalt ja kiiresti. Hiiumaa olud ja kohad on autentsed, äratundmist jagub pea igale leheküljele. Kuna tegu on sarja esimese raamatuga, siis tuleb neid lugusid kindlasti veel. Raamatuportaalis Goodreads saab krimilugu kiita, aga lugejad tunnistavad ka, et on põhjamaiste krimkadega nii “ära rikutud”, et ootavad sellistelt raamatutelt rohkem keerukust ja sügavust. Küllap saab järgnevates raamatutes nii ka olema. Igal juhul on see endiselt kestva suve staarraamat Hiiumaal, millest ikka ja jälle juttu tehakse.
Julge, Siiri, “Igatsus”, Eesti Raamat 2022