Jälgi meid
Tüür bänner

SUVI

Kirjandusaasta lugemissoovitused

Kadri Taperson

Vihmase päeva raamat

Erakogu
“Hiiumaa radadel”

Kui selle raamatu fotod on mustvalged, siis sisu seda kindlasti ei ole. Fred Jüssi ja Kristiina Hellström on kirja pannud lugusid ja meenutusi 1950-ndatest kuni 90ndate aastateni, aga need lood ulatuvad tegelikult nii minevikust kui tulevikust palju kaugemale. Lugeja jääb mõtlema, kui palju endisaegset Hiiumaad üldse alles on, kuidas meie saar on ajas kõvasti muutunud, kas see on hea või halb ja kas peaks ja üldse jõuaks midagi ette võtta. Mõlemale kirjutajale omased hääled peas kumisemas, jääd mõtlema, miks see Hiiumaa neile ja ka meile nii tähtis on, ja mis paneb inimesi temast (kahekesi) raamatut kirjutama. Retsept: Selle raamatu lugemiseks tuleb aega võtta ja iga pilti tuleks vaadata pikemalt.
Primula; Jüssi, Fred, Hellström, Kristiina, 2022
Raamatut “Hiiumaa radadel” saab osta ainult otse autoritelt. Ehk jõuab varsti raamatukogudesse ka.

Lasteraamat

Erakogu
“Loodus laste moodi”

Seda imetoredat lasteraamatut peaks kohe mitu korda lugema ja vaatama. Just vaatama, sest peale Hiiumaa poisi Aaroni ja tema ema Mari, on sellel veel palju autoreid. Raamatusse joonistasid ja saatsid pilte lausa sajad lapsed ja täiskasvanud. Kõigile ju meeldib loomi joonistada ja kellele ei meeldiks loomaraamatud. Neid raamatuid on tegelikult kaks, teine keskendub Eesti loomadele. Piltidele lisaks saab neist raamatuist ka loomade kohta palju huvitavaid asju teada. Kindlasti tasub lugeda ka teisi Mari Ojasaare raamatuid, näiteks “Lepatriinu lugu” sobib hästi ettelugemiseks. Ja siis on veel üks uus, mille nimi on “Pühapaigad looduses”. Jääme järgmisi ootama, sest Hiiumaal ei usu enam keegi, et see viimaseks jääb. Ja miks peakski, kui elad Inspiratsioonitalus ja kaasautorid jooksevad õue peal ringi.
Seda raamatut saab osta nii kirjastusest kui raamatupoodidest ja see on Hiiumaa raamatukogudes ka olemas.
“Loodus laste moodi”, Jes Kirjastus; Ojasaar, Mari, 2021

Rannaraamat

Erakogu
“Hull hobune”

Mismoodi küll nii juhtus, et saarlane kirjutas esimese kaasaegse Hiiumaa krimka, polegi oluline teada, sest lugeda kõlbab see kena raamat küll. Kõik oodatud elemendid on “Hullus hobuses” olemas: müstiline õhkkond, mõrvad, needus, turismitalu, nõiad ja üks tegelane on meile isegi tuttav – see on Kaibaldi nõmm. Katrin Pautsi raamat kuulub nn tumedate külakrimkade hulka. Seda on raske käest panna ja selliseid lugusid võiks rohkem kirjutatud olla. Just Hiiumaast. Raamat on Hiiumaa raamatukogudes olemas.
“Hull Hobune”,Varrak; Pauts, Katrin, 2018.

Veel lugemist: