Jälgi meid

Intervjuu

INTERVJUU | Dr Kansi: Saan nüüd arstitööle pühenduda

Eelmisel nädalal tuli uudis, et kolm arsti on asutanud Hiiumaa Tervisekeskuse. Kahe pigem uue arsti kõrval oli üks asutajatest Hiiumaal juba tuntud Käina perearst Helve Kansi. 

Dr Helve Kansi rääkis intervjuus Hiiu Lehele, et on Hiiumaal hästi kohanenud, kuid tõrvatilku meepotis siiski leidub. 

 

Osaühingu Hiiumaa Tervisekeskus asutasite Te eelmisel aastal üksi, nüüd olete kolmekesi – kes millist rolli täitma hakkab?

Minu roll on see, et mul on palju kogemusi. Ma tegelikult hoopiski armastan väga arstitööd, nii et ma tahan, et kõik see administratiivtöö lõpuks langeks mu õlult ja ma saaksin kasutada neid kogemusi, mis mul on, inimeste heaks, et neid paremini ravida ja nende tervist parandada. Ma olen seda näinud Viljandis töötades, mu patsiendid on hoitud, ma olen Käinas kaks aastat tegelenud sellega, et patsientide raviskeemid saaksid paika ja ma loodan, et ma saan ka siin [Kärdlas – HR] abiks olla sellega. 

 

Kas sellepärast meelitasitegi Andres Lasna perearstiks kandideerima?

Andres on kogu aeg tahtnud Hiiumaale tulla. Ta käis siin ju mind asendamas ja ta tahab siia tulla. Andrese näol on tegemist väga tugeva juhiga, kes teeb kõik dokumendid ja IT-asjad, millest minusugune ei jaga mitte muhvigi. Kõigepealt saab ta praegu nendega tegeleda ja mul on nii hea meel, et ma teen patsientidega tööd, aga kõik IT annan nendele noortele poistele. 

 

Olete kaks aastat Hiiumaal perearstina töötanud, kas olete Hiiumaa elu ja inimestega kohanenud?

Mina olen väga kohanenud. Patsiendid on toredad ja ma olen siin sulandunud orienteerujate klubisse – selles mõttes on kõik väga hästi. Kahjuks kolleegid ei ole meid hästi vastu võtnud, selles mõttes on see tulek olnud küllaltki raske. 

 

Nüüd kutsusite ise endale head kolleegid?

Doktor Priit Marmor tuli tööle oma kodukohta ja tema vist ka sattus mittekollegiaalsesse seltskonda ja siis mõtlesin, et kuna meil on üks ja sama kogemus… Me ennegi suhtlesime ja võtsin Priiduga ühendust, sest oli näha, et siia ikkagi on vaja noori ja atsakaid perearste, kuna oli teada, et siinsed perearstid pensioneeruma hakkavad. 

 

Olete Hiiumaale tööle toonud ka noori arst-residente, kes neist teil praegu ametis on?

Praegu on meil väga kompetentsed peremeditsiini residendid Erli Mat ja Martha Tääkre, kes põhimõtteliselt on juba iseseisvad arstid. Neil on olnud väga tugevad praktikabaasid ja nüüd nad on tulnud maapraktikabaasi. Nad saavad väga hästi tööga hakkama, nende patsientidekäsitlused on super lux! Kui patsiendid on tulnud Kärdlast Käinasse, siis neid patsiente on ravitud nii hästi nagu praegu need residendid seda oskavad teha. Neil on värsked teadmised ja nad õpetavad mind ka, mina jagan lihtsalt kogemusi.

 

Kas nad võtavad vastu ainult Käinas või nüüd, kui meil lõpuks on ühine Tervisekeskus, on ka Kärdlas võimalik residentide vastuvõtule saada?

Eks me vaatame, kuidas asi läheb. Kuna töö Käinas toimib ja sinna oli ka patsiente registreeritud, siis jätsime selleks nädalaks nad Käinasse. Võib-olla siis, kui siin hakkab tulema rohkem tööd, raviskeeme on vaja rohkem paika saada ja patsiente ise aktiivselt analüüsidele kutsuda. Asendusarst ei ole täitnud kvaliteedisüsteemi ja me hakkame sellega tegelema. See eeldab, et patsiendid saavad ilusti üle vaadatud ja siis on tööjõudu siin tõesti rohkem vaja.

 

Kas see tähendab, et patsiendid võivad oodata kutset perearstile, isegi kui endal polnud plaanis tullagi?

Jaa, selle asendusnimistu patsiendid ei ole sellega ju harjunud, sest aastaid ei ole neid kutsutud. Nüüd kutsume diabeetikuid, hüpertoonikuid analüüsidele. Tegelikult on see tänapäevane norm, et patsiendid on aktiivselt jälgitud, kroonilised haigused kontrolli all, analüüsid tehtud ja raviskeemid paika pandud. Nii et me hakkame tasapisi seda tegema. 

 

Kas on veel hiiu keeles rääkivaid patsiente, kelle juttu peab mandrilt tulnud arstile tõlkima?

Mõned sõnad on jah, niisugused huvitavad, aga õnneks on mul olnud kõrval pärishiidlasest pereõde Kerlin Uuskar, kes aitab siis tõlkida, aga need on üksikud sõnad, nii et jutust saan ma aru.

Lisa kommentaar

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Veel lugemist:

Uudised

Küüditamise aastapäeva mälestuskoosolekul Lehtma sadamas toonitas president Alar Karis, et agressioon ning julmus ei ole maailmast kadunud, vaid ähvardab ka meie julgeolekut igapäevaselt.

Kultuur

Hiljuti Hiiumaa Muuseumis tutvustatud kogukonnaportaalist KIVIKE leiab muuhulgas Hiiumaalt kogutud lugusid, muinasjutte, muistendeid ja ülestähendusi alates 19. sajandist. 

Uudised

Hiiumaale mitteametlikule visiidile tulnud president Alar Karis pandi Orjaku sadamas proovile, kui ühtäkki veest appihüüdeid kostis.

Teema

Hiiumaal suveüritustest puudust ei tule, kontserte ning festivale on saarel küll ja veel. Keerulisem on olukord aga teatril – sest oma teatrimaja saarel puudub.