Eile alustas ajateenistust 23 Hiiumaa noormeest, kes teenistussesõiduks kogunesid varahommikul Heltermaa sadamasse. Madis Tammleht ja Kalmer Tänavsuu kinnitasid, et nemad ajateenistust ei pelga.
Kuigi Heltermaa sadamasse saabumise ajaks märgiti poistele 7.45, oli suurem osa neist juba 10–15 minutit varem kohal.
Kassarist Esikülast pärit Madis Tammeleht ütles, et päris täpselt ei oska ta arvata, mis teda ees ootab, kuid põhiinfo selle kohta, on tal olemas tuttavatelt, kes ajateenistuse läbinud. “Minu arvates peab mees ajateenistuse läbima,” lisas ta.
Ka Kalmer Tänavsuu, kes elab Kärdlas, ütles, et on teadmised ajateenistuse kohta saanud sõpradelt. Erinevalt Tammelehest saab tema vahipataljonis teenima asuda koos tuttavatega.
“Nemad on rääkinud, et nende kuude jooksul saab juurde uusi sõpru ning toimub põhjalik väljaõpe, aga kas õpitut ka igapäevaselt kasutada saab, seda ei tea,“ rääkis Tänavsuu, kes just äsja omandas Tartu ülikoolis geodeesia eriala magistrikraadi.
Hirme kaitseväeteenistuse ees ei osanud kumbki noormees välja tuua. “Kui, siis võib veidi probleeme tekitada varajane ärkamine – äratus on kell kuus. Samas saab varakult magama ka, seega peaks ruttu uus rütm tekkima,“ arvas Tänavsuu. Teenistuses algab öörahu juba kell 22.
Mõlemad noormehed ütlesid, et sportlikku ettevalmistust kaitseväeteenistuseks nad ei teinud, kuigi on kursis, et ajateenijad peavad palju jooksma ning kätekõverdusi tegema. Tammeleht arvas, et ajateenistus ongi koht, kus oma füüsis n-ö joonele saada.
Hiidlased teenivad pealinnas
Kaitseressursside ameti avalike suhete nõuniku kt Marke Teppori sõnul on hiidlaste peamiseks teenistuskohaks Tallinnas asuv vahipataljon, kohavaliku põhjuseks aga geograafiline aspekt. “Lõuna-Eesti noormehed suunatakse Kuperjanovi pataljoni, Lääne-Eesti noormehed aga pealinna väeosadesse, et neil oleks mugavam ka kodus käia,“ ütles Teppor.
Teenistusse asunud Tänavsuu ütles, et ei oska üht väeosa teisele eelistada, aga vahipataljoni kindel pluss on lähedus kodule.
Seekord asus ajateenistusse 23 Hiiumaa noormeest üle kogu Eesti oli neid 1600. Teppori sõnul võetakse eri aastaaegadel erinev arv noormehi aega teenima. Enim suvel, aga ka sügisel on kutsealuseid üle tuhande, ent jaanuaris vaid mõnisada.
“Ajateenistusse asuvate hiidlaste kohta on raske mingeid arvulisi võrdlusi välja tuua, sest teenistusseminejate arv võib sõltuda ka näiteks kõrgkooli astumisest,“ lisas Teppor.
Ajateenistuskohustuse täitmisele kutsutakse Eestis kolm korda aastas: jaanuaris, juulis ja oktoobris kaitseministri poolt etteantud mahus.
Väljaõpe ajateenistuses on reservarmee ja Eesti esmase kaitsevõime alus, mis annab põhiteadmised riigikaitsest ning õpetab tegutsema ühtse meeskonnana.
Pärast ajateenistust jätkub riigikaitsekohustuse täitmine reservväelasena oma üksuse koosseisus, kaitseliidus või elukutselise kaitseväelasena.
HERGO TASUJA