Connect with us

Uudised

Festival tõi kokku tuulekalasõbrad

Hoolimata jahedast ja tuulisest ilmast olid Tuulekala festivalil kohal kõik saare kalatootjad ning trollinguvõistlusel ja uduangerja konkursil rekordarv osalejaid.
Tänavu juba kümnendat korda aset leidnud Tuulekala festival algas juba laupäeva hommikul, kui rekordilised 108 paatkonda 364 meeskonnaliikmega Orjaku sadamast merele kala püüdma suundusid. Kuna ilm oli tuuline ja lained kõrged, oli lantide paadi järel vedamine paras katsumus.
Kõige edukam oli meeskond Niisama Ei Jama, kes tõi kaldale koguni 62 tuulekala kogukaaluga 26 kilogrammi. Meeskonda kuulusid Jaanis Luige, Mait Mahlapuu, Elvo Nigol ja Tiit Järvemets.
Teise koha meeskond JFC jäi neile alla seitsme kalaga, püüdes kokku 55 tuulehaugi. Kolmanda koha saavutasid Jausa MägiEestlased 44 kalaga.
Kokku püüti trollingu võistlusel 1282 tuulekala kogu­kaaluga 520 kilo.
Osalejate vahel loositi tänavu välja eriti magusad au­hinnad: paat, kaks paadi­mootorit ja GPS koos kajaloodiga.
Festivali korraldava MTÜ Hiiukala juhatuse liige Tuuli Tammla arvutas kokku, et kümne aasta jooksul on aina menukamast trollingu­võistlusest osa võtnud 676 paatkonda.
Toimus ka lastele mõeldud õngitsemisvõistlus, millel oli kokku 18 nelja- kuni 13aastast osalejat. Esikoha võitis 12aastane Mirell Soome, kelle püütud kalad kaalusid 830 grammi, teiseks jäi kümneaastane Joosep Ollik 635grammise saagiga ja kolmandaks kuueaastane Karli Tikka 613 grammi kalaga.
Torstenssoni kala parim
Lisaks kalastajatele said oma oskused proovile panna kokad, sest aset leidis Iidlase uduangerja ehk marineeritud tuulehaugi konkurss, millel üle 30 osaleja.
Tänavusel konkursi korraldajal Hanno Kasel õnnestus kohale meelitada mitmed tuntud tegijad: Olde Hansa restorani peakokk Emmanuel Wille, restorani Gloria hing ja Eesti kokakunsti Grand Old Man Dmitri Demjanov, Soome juurtega Hiiumaa kalakokk Stig Torstensson ning hiidlaste seas hästi tuntud kodukokk Mari Värva.
Küsimusele, kuidas tal õnnestus nii nimekad kokad Hiiumaale meelitada, vastas Kask, et läbi isiklike tutvuste.
Tema sõnul ei olnud rebimine esikoha pärast tasa­vägine ja maitseid oli seinast seina. Siiski eristus teistest selgelt Torstenssoni tehtud uduangerjas, kus lisaks kala maitsele oli tunda ka värskete tomatite ja tilli maitset. Tema marineeritud tuulehaug võidu­roaks kroonitigi.
Kasvatavad tuulekala populaarsust
Kask rääkis, et Uduangerja konkurss kutsuti ellu selleks, et hiidlaste seas juba armastatud tuulehaugi populaarsust veelgi tõsta. “See konkurss sattus pooljuhuslikult tänavu minu kätte ja esialgu ma ei osanudki mingit suunda sellega leida, sest see on siiani Hiiumaa keskne olnud,” rääkis Kask. Siis aga viis ta tuule­haugi Tallinna nimekatesse restoranidesse ja selgus, et kokad polnud seda kala niimoodi värskena näinudki. “Kokad meeletult vaimustusid sellest kalast,” vahendas Kask, kelle hinnangul leiavad Hiiumaa kalurid nüüd sellele kalale kindlasti veel ühe väljundi ning tuulehaugi hakatakse rohkem hindama ja väärindama.
“Teine võimalus on see, et tuulekala järgi tullakse Hiiumaale,” pakkus Kask. Kuna tuulehaugi ei püüta turismihooajal, vaid kevadel, pikendab see turismihooaega. “Ja kui näidata, kui hästi siinsed inimesed tuulekala valmistavad, tullakse selle järgi veelgi enam,” rääkis Kask, et tegu on n-ö seni varjusurmas olnud loodusressursi propageerimisega.
Põnev päev sadamas
Sel ajal kui paadid merel, leidus kaldal tegevust kõigile. Väikesel laadal oli esindatud kõigi Hiiumaa kalatootjate toodang, maitsta pakuti värskelt suitsuahjust tulnud tuulehaugi. Pere pisemad said kaasa lüüa ohutusalases õpitoas, meisterdada puukoorest paate, laternaid, teha ilukivisid ja lasta endale näomaalinguid teha. Toimusid väljasõidud merele ja julgematel oli võimalus tuulist ilma trotsides aerulauaga merele sõitma minna.
Meelelahutusprogrammi eest hoolitses puhkpilli­kvartett Brassical Tallinnast, kes oli puhkpillikeelde pannud mitmed tuntud lood, aga ka ansambel Mesi ja tantsurühm Sõle Segajad. Päevale pani punkti tantsuõhtu Justamendi ja Iiukala bändiga.

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...