Connect with us

Uudised

Ajateenijad andsid truudusevande

KAITSEVÄGI
TEELE REHE
Reedel, 3 septembril lõpetas ligi 1900 ajateenijat sõduri baaskursuse ning vandus Eestile truudust, teiste seas ka Hiiumaalt ajateenistusse läinud.

Vandetõotuse andsid ajateenijad mitmel pool üle Eesti: Jõhvis Viru jalaväepataljonis, Tapal, Kuperjanovi jalaväepataljonis, Paldiskis ja mujalgi. Tallinnas Jüriöö pargis andsid truudusetõotuse Eesti Vabariigile ligi 200 Vahipataljoni ajateenijat, teiste seas ka üheksa Hiiumaalt ajateenistusse läinud noormeest, kes pidulikul sündmusel õnnestus koos pildile püüda.

Vande andmise tseremooniale olid lubatud ajateenijate lähedased, kellel oli ette näidata COVID-19 vaktsineerimis- või läbipõdemise tõend.

Jüriöö pargis toimunud tseremoonial osales Hiiumaa fotograaf Teele Rehe, kes jäädvustas sündmuse ka pildile ja saatis selle Hiiu Lehele. Teele rääkis, et sattus Hiiumaa noormehi pildistama tänu sellele, et teiste seas andis vande ka ta tädipoeg: “Kuna mu tädipoeg oli ka seal hulgas, siis plaanisingi minna seda vaatama, pole ju varem käinud. Kuulutati seda sündmust omadele inimestele, et need saaks tulla ja päris palju inimesi oli ka kohal oma sõdurpoisse vaatamas.”

Fotol seisavad Hiiumaa sõdurpoisid Jüriöö pargi peamemoriaali Hiiu maakonna samba juures. Sammastega vabadusekaar valmis aastal 2007 ning see koosneb 15 sambast ja tuletornist. Sambad sümboliseerivad Eesti maakondi, igas sambas on nišš, kuhu on paigutatud vastava maakonna
muinaslinnuse fragment.

Teenistus lõppeb Siiliga

“Teenistus on siiamaani olnud väga põnev, kuna sain oma kodukandi meestega ühte tuppa ja seltskond on hea, siis kogu sõduribaaskursus on poole lõbusam,” ütles mereväe ajateenija reamees Joosep Praks kaitseväe pressiteenistusele. “Mereväebaaskursuselt ootan palju uusi kogemusi. Sideoperaatorina pean näiteks õppima morsekoodi ja tundma erinevaid lippe – kõik need väljakutsed võtan meelsasti vastu.”

Uuel nädalal asuvad ajateenijad juba õppima autojuhi, mereväelase, eriala- või nooremallohvitseri baaskursustele.

Sõdurivandega tõotab kaitseväelane jääda ustavaks demokraatlikule Eesti Vabariigile ja tema põhiseaduslikule korrale, kaitsta Eesti Vabariiki vaenlase vastu kogu oma mõistuse ja jõuga, olla valmis ohverdama oma elu isamaa eest ning pidada kinni kaitseväe distsipliinist. Truudusetõotuse annavad ajateenijad pärast sõduri baaskursuse lõpetamist. Sõduri baaskursus on ajateenistusse kutsutud sõduri jaoks esmatasandi õpe, kus värsketele kaitseväelastele antakse üksikvõitleja teadmised ja oskused.

Sõduri baaskursus lõppeb eksamiga. Õppursõdurite teadmisi ja oskusi kontrollitakse nii teoreetiliste testidega kui ka praktiliste harjutuste käigus, kus on vaja lahendada erinevaid ülesandeid nagu tulepositsiooni valik, maskeerimine, vahemaade mõõtmine, esmaabi andmine ja miinide paigaldamine. Samuti kontrollitakse sõdurite vastupidavust rännakuga, mille kogupikkus on erinevates väeosades kuni 50 kilomeetrit.

Ajateenistuses saadud teadmised on ettevalmistus teenistuseks reservis ja reservteenistuse lahutamatu osa. Praegu aega teenivate naiste ja meeste väljaõppetsüklid lõppevad 2022. aastal suurõppusega Siil, mille järel arvatakse nad reservi.

Juuli algul läks ajateenistusse kokku 2000 noort, Hiiumaa kogunemiskohast läks ajateenistusse 21 noormeest.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...