Aasta koolitaja tiitliga tunnustatud toitumisnõustaja Aire Tammsaar ütleb, et inimesed on ülekaalulisemad ja haigemad kui varem ja arstid ravivad tihti vaid tagajärgesid, mitte põhjusi.
Tiitli “Hiiumaa aasta koolitaja 2018” värske omanik Aire Tammsaar oletas, et just seetõttu on toitumisnõustajaist aina rohkem kuulda. “Toiduga me ennast ravida ei saa, aga õieti toitudes saame toetada oma ravi ja alustades maast madalast, ka haigusi ennetada,” täpsustas ta. “Väga vajalik on inimesi teavitada, mida saab õigesti toitudes teha nii enda kui oma laste tervise nimel.”
Vestlesime Tammsaarega esmaspäeval Kärdla kultuurikeskuses, kus Hiiumaa vald tänas lillede, tunnuskirja, kontserdi ja peolauaga selle aasta tublimaid täiskasvanud õppijaid.
Tiitli pälvinud Tammsaar ütles, et see paneb teda veel rohkem pingutama ja ennast arendama, et tuua Hiiu saarele uusi toitumisalaseid teadmisi.
Veel on tal kavas kusagil avalikustada oma aadress, et Hiiumaa inimesed ta üles leiaksid ja soovi korral teaksid nõu ja abi küsima tulla.
Torti sööb küll
Fuajeesse kaetud peolaualt Aire torditükki ei võtnud. Küsimusele, kas toitumisnõustajad üldse torti ei söö, vastas ta, et söövad küll ja väga hea meelega. “Ma olen täna juba tüki torti söönud ja sellepärast ma ei võtnud,” selgitas ta. Lisades veel, et ta ei söö piimatooteid ja kuna tordi vahel oli mingi kreem, jäi see tükk võtmata.
Kondiitriks õppinud ja kokkasid koolitanud Aire Tammsaar jõudis toitumisnõustamiseni just viimaste kaudu – kokkade täiendkoolitustel tuli tervisliku toitumise teema järjest rohkem sisse.
Nii läkski ta toitumisnõustajaks õppima Annely Sootsi tervisekooli. Õpet toetas töötukassa, õppetöö kestis poolteist aastat ja kooli lõpetas ta kolm-neli aastat tagasi.
Aire ütles, et on üliõnnelik, et selle kooli läbi tegi. “Olen nii palju tarkust juurde saanud, ka enda tervise kohta,” ütles Aire, kes näeb silmapaistvalt hea välja.
Kooli lõpetamise järel on ta tasapisi, end eriti reklaamimata tegutsenud. Nõustanud individuaalselt ja käinud koolides-lasteaedades toitumisest rääkimas, et lapsed juba maast-madalast teaksid, kuidas õigesti süüa.
Teist aastat on Hiiumaa gümnaasiumi õppekavas tervislik toitumine valikainena. “Olen õpilastele andnud nii selle aine teooriat kui praktikat ja see kursus on noorte seas väga populaarne,” ütles Tammsaar. Ja lisas, et tal on väga hea meel, et noored tunnevad huvi selle vastu, mida nad söövad.
Õiged ja valed valikud
Sellekevadisel laste toitumisteemalisel konverentsil toodi välja kogu statistika 2017. aasta kohta ja sealt selgus, et Hiiumaa koolide esimeste klasside õpilased olid Eestis kõige ülekaalulisemad. Aire Tammsaar ütles, et see info oli tema jaoks paras šokk: “Siin on palju maalapsi ja maalapsed ju liiguvad tavaliselt rohkem.”
Sel sügisel käiski ta rääkimas Kärdla kooli esimese klassi lapsevanematega ja pidas sel teemal väikese loengu. “Lapsevanemad kuulasid huviga, esitasid küsimusi,” rääkis ta.
Tammsaar nentis, et lapsed saavad vara koolist lahti, aga lapsevanemad tulevad töölt hilja. Kui hommikusöök on enne kooli, lõunat pakutakse kell pool üksteist ja kui õhtusöök saab valmis kell seitse, tekkibki küsimus, mida laps sööb vahepeal.
“Lapsevanemad annavad lapsele küll taskuraha, aga ta läheb poodi ja teeb valed valikud,” nentis ta. Tihti on näha linna peal lapsi, kihiseva ja magusa joogiga pudel ühes, saiake või krõpsupakk teises käes.
Seega tuleb lapsevanematel lahendada ülesanne, kuidas laps saaks päeval hakkama nii, et ta teeks õiged valikud. Aire jagas soovitusi, milliseid tervislikke vahepalasid saaks vanem valmis teha ja lapse jaoks (külm)kappi ootele panna.
“Esimese klassi laps ei ole valmis päris ise endale toitu tegema ja võtab seda, mida ema või isa talle sinna kappi on valmis teinud või pannud,” selgitas toitumisnõustaja, et nii on lapsel lihtsam tervislikke valikuid teha.
Muidugi on eelduseks, et ka lapsevanemad teeksid poest toitu ostes õiged valikud.
Midagi saaks tema arvates laste tervislikuma toitumise heaks ära teha ka toidukohad. Näiteks ei peaks viinereid ja friikartuleid laste menüüsse kinnistama nimetusega “lastepraad”, kuna see pole kaugeltki tervislik valik. “Peaksingi vist käima ka toidupakkujate, meie restoranide ja kohvikutepidajate juures rääkimas, mis võiks olla tervislik valik,” arutles ta.
Kõik algab kodust
Muidugi sõltub palju ka kodust. Tammsaare arvates algabki kõik kodust ning kuigi toiduvalikutest saab rääkida ka lasteaias ja koolis, tuleks asi selgeks saada kõigepealt emadel-isadel.
Üks, mis tähtis: “Last ei tohiks mingil juhul sundida taldrikut tühjaks sööma – sellest võivad hilisemas eas alata söömishäired.” Teiseks peaks lastele jätma valikuvõimaluse. Kolmandaks alati peaks pool taldrikust olema salat ja köögivili. Mitte nii nagu mõned aastakümned tagasi – soust-kartul ja kõrval hapukurgitükk, marineeritud peeti või kõrvitsat ja kõik. Lasteaedades pakutavad toidud aga on tema hinnangul juba päris head.