Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

100aastane raamatukogu saab ühe kingi kevadel

Laupäeval pidas asutuse sajandat sünnipäeva Emmaste raamatukogu, mis valla kingituse saab kätte kevadel.
Sajandat juubelit tähistas raamatukogu terve nädala vältel. Erinevatel päevadel olid sel puhul raamatuid laenutamas osavalla vanem Hergo Tasuja, põhikooli direktor Merje Kikas, lasteaia direktor Liina Lepamaa ja vaba aja keskuse juhataja Anu Tammearu.
Nii lasteaia- kui kooli­lapsed, aga ka päevatoa esindajad veetsid raamatukogus teemapäeva. Juubelinädal kulmineerus laupäeval, mil endised töötajad ja külalised raamatukogusse kogunesid. Sünnipäevalist olid õnnitlema tulnud nii endised töötajad kui valla teiste allasutuste töötajad.
Emmaste osavalla allasutused ja osavalla valitsus koostasid ühistööna puidust kaantega ja kaunistustega raamatu, milles Emmaste noored kirjutavad ja joonistavad nii raamatutest, raamatukogust, kui ka Emmastest.
Vallalt kingiks lillepeenar
Allasutuste juhid õnnitlesid raamatukogu lilledega ning osavallavanem Hergo Tasuja andis lubaduse, et raamatu­kogu juurde saab kevadel rajatud lillepeenar.
Valla allasutuses Emmaste Kommunaal töötav haljastaja Vaike Viesemann seadis ka sünnipäevaks raamatukogu ette kauni sügismeeleolus lilleseade. Osavallavanem kiitis, et nii Viesemann kui kommunaali juhataja Joosep Niit haakusid peenra rajamise ideega kiiresti ja mõtlesid kaasa. “Sügisel planeerime ühiselt peenra asukoha ja kujunduse, kevadesse jääb suurem töö,” lubas Tasuja.
Peokõnes märkis ta, et on direktoriga arutlenud raamatu­kogu õueala kujundust ja edaspidi on plaanis hoone juurde luua istumis­kohad, kas siis raamatu lugemiseks või interneti kasutamiseks. Kasutatakse ju lisaks raamatute laenutamisele-lugemisele palju ka võimalust raamatukogu kiirest internetiühendusest osa saada.
Suure Vaikija tervitus
Sende Lipu kandis ette Emmaste osavallast pärit riigitegelase Vaino Väljase tervituse raamatukogule. Sõnum oli lühike, ent konkreetne – raamatukogu peab püsima jääma. Lipu meenutas Väljase
enda elulugu, seoseid lugemise ja raamatutega. On ju üldteada Väljase suur lugemus ja sellest tõusnud abi tema edasises elus.
Emmaste raamatukogu asub Emmaste keskuses, lasteaia vahetus naabruses kahekordses hoones, mis 2004.–2005. aastal renoveeriti. Sel on avar ja valgus­küllane lugemissaal ja avalik internetipunkt. Lisaks töölauad teisel korrusel ja kiire internetiühendus, mis pakub võimaluse näiteks kaugtööd teha. Hergo Tasuja ütles, et seda võimalust ka kasutatakse, ent samal ajal mõeldakse vallas, kuidas seda veel enam välja pakkuda. Eesmärk on, et raamatukoguhoonest oleks vallakodanikel maksimaalselt kasu.
Nooremast vanemasse
Marju Allik on Emmaste raamatukogu juhtinud kaks aastat. Enne seda töötas ta 20 aastat Eesti rahvusraamatukogus. Kui ta ühel päeval sealt koondamisteate sai, otsustaski ta Hiiumaale tulla. “Olen sündinud majas, mis asub endise Emmaste mõisahoone, praeguse kooli vastas ja see oli loomulik käik, tulla kodukohta tagasi,” ütles Allik, kes sai raamatukogu saja aastasest sünnipäevast teada mullu. “Oli küll üllatus.”
Allik kiitis, et kõik uued raamatud jõuavad kiiresti nende kogudesse. Tihti juhtub ka, et lugejatest tekivad siis järjekorrad. Praegu on järje­kord moodustunud Lembit Uustulndi raamatu “Kapten. Avameri” huvilistest.
Raamatukogul on 290 lugejat, mis Alliku hinnangul on päris korralik number, arvestades, et osavallas elab umbes 1200 inimest. Eriti külastajaterohke oli sünnipäeva­nädal. Selle suve meeldivaks üllatuseks olid vihmased päevad, kui raamatu­kogu sai äkki täis suvehiidlasi, kel lapsed kaasas. Kuna raamatukogus on lisaks raamatutele, ajalehtedele ja ajakirjadele ka lastenurk ja kaks arvutit, jagus tegemist kõigile. Kord kuus korraldatakse kohtumisi kirjanikega või muid sündmusi ja ka siis on külalised väga oodatud, kinnitas juhataja.
Juubeli puhul meenutati, et Emmaste raamatukogu asutati 3. novembril 1918 Emmaste noorsoo seltsi peakoosolekul, mis märgibki Emmaste raamatukogu sündi. Peale seda otsust avas kohaliku luteri koguduse õpetaja Theodor Embeck kohalikus kiriklas lugemispunkti.
Muide, Eesti rahvus­raamatukogu, tollase nimega Eesti riigiraamatukogu asutati poolteist kuud hiljem,
21. detsembril 1918.

Veel lugemist: