Eesti vabariigi president Kersti Kaljulaid andis neljapäeval Hiiumaa gümnaasiumis virtuaalse ühiskonnaõpetuse tunni, milles keskendus koroonakriisist lähtuvatele teemadele.
President rääkis noortele, kuidas neil on praeguses eriolukorras võimalik oma tegudega mõjutada Eesti tulevikku. “Eesti seisund ja tulevik sõltub meie tegudest – milline on Eesti sügisel ja järgnevatel aastatel,” rääkis Kaljulaid ja tõi näiteks koroonapandeemia. “Koroona on miski, mis jääb meelde sellega, et päriselt ka sõltub miski meist endist.”
Samuti analüüsis vabariigi president totalitaarse Hiina ja demokraatliku Eesti erinevaid teid koroonaviiruse leviku takistamisel. Presidendi sõnul on paljud öelnud, et Hiinal on hea viirusega võidelda, sest seal riigis antakse lihtsalt inimestele käsk, mida tuleb järgida. Demokraatlik riik nagu Eesti, aga jagab inimestele soovitusi.
“Me kõik anname endale aru, et riikliku survega neid meetmeid kehtestada ei saa,” ütles president Kaljulaid. Ühtlasi tõstatas ta küsimuse, kas tahaksime niisugust elu nagu Hiinas, kus antakse käsk ja iseotsustamise võimalust polegi.
Teemaks oli ka Eesti tervishoiusüsteem. President võrdles seda Ameerika tervishoiusüsteemiga, kus iga inimene peab seisma ise enda eest ja raviteenuste eest maksma. Eesti süsteem on aga ühtne, riigil on ülevaade ravivõimalustest ja haiglatest ning inimesed ei pea ise raviarvete pärast niimoodi muretsema nagu Ameerikas. Koroonaviirusega võitlemisel on see kõik tema hinnangul Eestile kasuks tulnud.
Ühiskonnaõpetuse tunnis oli õpilastel võimalus vabariigi presidendile ka küsimusi esitada. Tunti huvi, kas Eesti väiksus on viirusega võitlemisel pigem plussiks või miinuseks. “Plussiks. Eesti on maailma mõistes keskmise suurusega ja rikas riik ning hea meditsiinitasemega. Oleme saanud nende parameetritega väga hästi hakkama,” vastas president Kaljulaid.
Viimati kohtus president Kaljulaid Hiiumaa gümnaasiumi õpilastega kolm aastat tagasi. Kooli direktor Ivo Eesmaa uuriski, mis vahe on kolme aasta tagusel ja praegusel Eestil.
President Kaljulaid ütles, et tal on meeles, kuidas reageeriti, kui ta kolm aastat tagasi rääkis, et töökohad vabanevad asukohapiirangust ja tõenäoliselt hakkavad inimesed linnadest välja liikuma. “Siis öeldi mulle, et unista edasi, nüüd aga inimesed Eestis ongi hakanud endale lubama niipalju kui võimalik asumist kaugemal suurematest linnadest,” ütles riigipea.
Gümnaasiumiõpilased tundsid veel huvi, kui suur on Eesti intensiivravi voodikohtade arv elaniku kohta, võrreldes teiste Euroopa riikidega.
President Kaljulaid vastas, et selle suhtarvuga oleme eespool väga paljudest suurtest jõukatest Euroopa riikidest.