Kassari haridusselts taasasutati 26. veebruaril 1995 ja eelmisel laupäeval pidasime seltsi sünnipäeva. Seekord tegime seda teadlikult isekeskis, iseenda jaoks, meenutades möödunut ja vaadates tulevikku.
Sünnipäeva puhul pisut meie tulevikuplaanidest. Kassari haridusseltsi eesmärk ei ole inimeste eest asju ära teha, vaid olla kogukonda ühendav tugivõrgustik jagades ideid, õpivõimalusi ja huvitegevusi kogukonnale ning pakkudes teenuseid ka väljapoole.
Seltsi elus on praegu hea aeg, kus meil on julgust, võimalusi ja huvilisi andmaks hoogu eneseteostuseks nii nooremale kui ka vanemale põlvkonnale, sidudes niiviisi kogukonna eri vanuserühmi ja andes edasi kogemusi, mis säilitavad nii vanu tavasid kui viivad meid uuele ja tugevamale tasemele. Oma sünnipäevalgi oli meil hea meel vastu võtta kolm uut seltsi liiget.
On tekkinud väga hea koostöö Käina vallaga ning sõlmitud koostööleping avalike teenuste osutamiseks. See on olnud tubli tugi meie seltsimaja noorele ja toimekale perenaisele Liisi Kummer-Lemanile. Meie perenaisel on teotahet ja lennukaid ideid kaasa minna uuenevate ajavooludega, tekitada rahvamajja uusi tegevusi, leida koostööpartnereid ja luua hubast, isikupärast keskkonda. Seda kohe kindlasti mitte ainult kassarlastele, sest haridusselts pole kunagi tahtnud jääda kinniseks klubiks.
Meie seltsimajas on raamatukogu, avalik internetipunkt, suvel saab meie juures telkida ja kasutada pesemisvõimalusi, osaleda loodusmatkadel ja ettetellimisel ka süüa. Jätkub suvine kultuuriprogramm: kontserdid, näitused, gurmee- ja kinoõhtud, kultuurineljapäevad koostöös Orjaku külaseltsiga, loometuba põnevate külalistega, huviringid vastavalt kogukonna vajadustele – külateater, käsitööring, luuleklubi. Loodame, et peale väikest hoovõttu jätkab ikka ka laulukoor.
Kokkuleppel majaperenaisega pakume oma vana ja erilise õhkkonnaga maja rendile üritusteks – näiteks koolitused, kasvõi pulmad jms. Samas on müügil kohalikud tooted: haridusseltsi käsitööringi valmistatud kaltsuvaibad ja käsitöö ning rabarberilimps.
Meie seltsil on tugev kogukonnauuringute traditsioon – oleme kohaliku kultuuripärandi, elukeskkonna ja kombestiku uurijad, säilitajad ja tutvustajad. Olulisema sellest oleme koondanud kaks korda aastas välja antavasse ajalehte Kassarimaa. Väikese valiku oleme jõudnud üles seada ka oma kodulehele www.kassarimaa.ee, mida jõudumööda täiendame.
Suudame vajadusel pakkuda ka väikesemahuliste investeerimisprojektide rahastamistaotluste koostamise ja projektijuhtimise teenust, lootuses, et iga tegevus suurendab meie seltsi kontaktvõrgustikku ja elujõulisust.
Haridusseltsi pika ajalooga majas loob uusi võimalusi eelmise lõpus valmis saanud uus köök koos sisseseadega ja veevarustus – varem oli kohvivesigi vaja küla pealt kaasa tuua. Kavas on võimaluste avanedes kaasajastada maja küttesüsteem, et pakkuda hoone kasutajale rohkem mugavustunnet ning tõsta hoone energiatõhusust ja kasutusefektiivsust.
Uhiuues köögis saame väärtustada kohalikku toitu, viia läbi koolitusi toiduvalmistamisoskuste edendamiseks, toitlustada rahvamaja külastajaid, küpsetada leiba ja müüa huvilistele kohalikku toitu – ühesõnaga hulgaliselt võimalusi seltsitegevust edasi arendada ja meie vana maja paremini kasutada. Oleme siiani oma maja alati lahkelt jaganud igasuguste avalike ürituste läbiviimiseks ja kindlasti jätkame seda ka edaspidi, nüüd juba paremates tingimustes.
Peame oluliseks teha tihedamat koostööd oluliste partneritega väljastpoolt seltsi – teiste seltside, ettevõtjate, omavalitsusega ning avada väljapoole ja tutvustada laiemalt oma tegevust, mida siis siinkohal ka natuke sai tehtud.
KASSARI HARIDUSSELTSILISED