Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Minister pakkus plaani, kuidas vältida metsavargusi

Keskkonnaminister Rene Kokk pakkus esmaspäeval Kärdlas toimunud rahva­kohtumisel välja lahenduse, kuidas edaspidi vältida metsa­vargusi nagu see pandi toime Luidjal.
Kärdla kinosaalis Ain Voogla küsimusele vastates käis minister välja mõtte, kuidas vältida volituse võltsimist metsa raieõiguse müügi korral.
“Minu andmetel polegi Hiiumaal nii suurt vargust olnud, nüüd see on suur teema,” nentis minister ja ütles, et keskkonnaametile on antud töö­juhis leidmaks lahendus, kuidas volitusega metsa­müügi korral tuvastada omaniku tahet ja vältida volituse võltsimist.
“Paari asja oleme arutanud ja üks võiks olla see, et volitusega raieõiguse müügi puhul peaks metsateatisel olema müüja kontaktid. Keskkonnaameti töötaja saaks siis metsa müüjaga ühendust võtta ja küsida, kas ta ise ka teab,” rääkis minister.
Kuna volituste osakaal raiete mahust pole suur, peaks see ministri hinnangul olema võimalik. See välistaks allkirja võltsimise, nagu tegid kahtlustatavad eelmise aasta novembris Luidjal avastatud metsavarguse puhul.
Kuigi politsei ikka veel ei kinnita volituse ja lepingu võltsimist, ütles minister Kokk Hiiu Lehele, et Luidja metsavarguse puhul on tegemist kõige lihtlabasema kriminaal­se tegevusega – võltsimisega. “Täna ma mustvalgeid vastuseid anda ei saa, kuna uurimine on pooleli, aga selgelt oleme teadvustanud seda, et see on probleemiks kerkinud ja lahendus tuleb leida.”
Küsimusele, kas ka raie­õiguse müügi võiks kinnitada notari juures nagu kinnistumüügi puhul, vastas minister, et see on metsa müüjale lisakohustus.
“Ma ei taha tormates seda öelda ehkki see tundub väga hea mõte,” ütles minister. “Enne peab asja arutama uurimis­organite, metsandus­organisatsioonide ja metsa­omanikega, et leida õige lahendus. “Kas kehtestada müüjaga ühenduse võtmise kohustus? Kõiki inimesi ei pruugi kätte saada. Peab mõtlema, mis siis saab, kui teda kätte ei saa, näiteks juhul, kui müüja on Ameerikas. Toon näiteid, et asi ei ole nii mustvalge. Väga lihtne on öelda, et see, kes toob volituse, peab tooma näiteks ka müüja telefoninumbri, aga äkki ei saa inimest helistades kätte – mis siis saab?”
Mis see ministeeriumi asi on?
Keskkonnaministeeriumist öeldi mullu peale varguse avastamist, et peaaegu võimatu on luua õiguskorda, mis välistaks mistahes pettuse, eriti kui tegemist on eraisikute vaheliste kokkulepetega. Samuti öeldi, et juhul kui raieõiguse müük muuta liiga keeruliseks, võib see tuua kaasa olukorra, kus omanikud müüvad raieõiguse asemel maha kinnistu.
Miks peaks ministeerium selle pärast muretsema, kas müüki läheb kinnistu või mets?
Minister Kokk vastas, et nende eesmärk on, et Eesti omanikud ei müüks ära oma metsakinnistuid.
“Praegu need, kes üheksakümnendatel said tagasi oma metsad, järjest müüvad ära oma metsamaid, aga tegelikult ei ole ei minu, meie ega riigi huvi, et kõik meie metsad koonduks metsaettevõtete kätte – ikka eestlane peaks olema oma metsa peremees,” ütles Kokk.
Ministri sõnul on kavas teha ka vastav maksuerisus – kui praegu müüd ära oma metsamaa, siis tulumaksu ei maksa, aga kui hakkad metsa raiuma, maksad kohe tulumaksu. “Rahandus­ministeerium vaatab praegu seda, millise summa eest aastas oleks võimalik teha maksuerisus, näiteks, et tulumaksu ei maksa, kui mõnetuhande euro eest teed metsa. Asja mõte on see, et mets jääks metsaomanikele, et me veel ei hoogustaks seda, et müüge kõik ära, näiteks välisettevõtetele.”

Veel lugemist: