16. Hiiumaa kammermuusikapäevadele on oodata tänavu rekordiline arv uusi nimesid. Paljud neist muusikutest ei ole sellel festivalil veel üles astunud, suur osa külastab saart esmakordselt.
Festivali haare žanrite ja koosseisude osas on sedavõrd lai, et senise pika nädalalõpu asemel pidime ka neljapäevaõhtu hõivama. Kuigi oma osa võis siin olla ka jalgpalli MM-i finaalil, mis seal salata…
Ooper rannakaitsepatareis
Ooperiteema on tuttav juba festivali varasematest aastatest. Seekordne ooper on aga kõike muud kui traditsiooniline. Kristjan Kõrveri kammerooper “Raud-Ants” on otsekui tellimustöö Hiiumaa festivalile – sobilik nii koosseisu kui kestuse poolest. Esiettekanne leidis aset, tõsi küll, aasta tagasi Saaremaa ooperipäevadel.
Lugu on kirjutatud vendade Grimmide samanimelise muinasjutu ainetel. Teos on sünnist saati olnud menukas ja pälvinud ka Eesti Teatri aastapreemia. Ooperis on vaid üks laulja – Iris Oja, keda saadab kolmeliikmeline ansambel: flöödil Tarmo Johannes, kandlel Kristi Mühling ja tšellol Aare Tammesalu. Dirigeerib Andrus Kallastu. See unikaalne kooslus kannab ladinakeelset nime “Resonabilis”, mis tõlkes tähendab “helisev”.
Etenduse lavastab Ott Aardam ja valguskunstnik on Rene Liivamägi. Hiiumaal kõlab “Raud-Ants” kohas, kus kindlasti ükski hingeline peale lindude pole muusikat kuuldavale toonud, nimelt Tahkuna rannakaitsepatareis [Kolmapäeval tuli teade, et ooper etendub siiski Tahkuna tuletornis – toim] neljapäeva, 10. juuli hilisõhtul, algusega kell 22.30. Ebatavaline esituspaik on tingitud ooperi sisust. See räägib salapärasest metsikust mehest, kes põhjustab inimeste kadumisi… Keerulise koha ülesleidmiseks on tee äärde pandud viidad. Kui helde ilmataat peaks ka sel õhtul meid vihmaga õnnistama, etendub “Raud-Ants” Tahkuna tuletornis.
Estica Pühalepa kirikus
Reede, 11. juuli õhtul kell 19 ootame kõiki puhkpillimuusika sõpru Pühalepa kirikusse, kus annab kontserdi nägusatest eesti neidudest koosnev puhkpillikvintett Estica. Nagu ansambli nimigi vihjab, on nende noorte andekate muusikute repertuaari keskmes eesti heliloojate muusika.
Pühalepa kontserdil kõlavad eesti autoritele (V. Kapp, C. Kreek, R. Puur, A. Pärt) lisaks ka W.A. Mozarti ja D. Milhaud’ teosed. Esticale on eeskujuks olnud 1950.–1980. aastatel tegutsenud legendaarne J. Tamme nimeline puhkpillikvintett, kes omal ajal inspireeris paljusid heliloojaid. Seetõttu on eesti muusika rikas puhkpillikvintetile loodud põnevate teoste poolest, mille tutvustamine on Estica üks eesmärke. Kvintetis mängivad Marion Aruvee (flööt), Heli Ernits (oboe), Helena Tuuling (klarnet), Mari Gienow (fagott) ja Kreete Perandi (metsasarv).
Miamist Reigi kirikusse
Laupäevane kirikukontsert toimub Reigi kirikus, samuti kell 19. Sel õhtul astuvad kuulajate ette kõige kaugemad külalised kogu festivali ajaloos – viiuli-tšello duo Mari-Liis Päkk ja tema abikaasa Jason Calloway saabuvad Eestisse Miamist, Florida osariigist. Tegemist on erakordselt andekate noorte muusikutega, kel praeguseks seljataga õpingud maailma maineikamates muusikakõrgkoolides suurte meistrite käe all, ja keda aktiivne kontserttegevus viinud suurtele lavadele Ameerikas, Euroopas ja Lähis-Idas.
Mari-Liis Päkk alustas viiuliõpinguid Tallinna muusikakeskkoolis, mille lõpetas cum laude. Edasi kandsid tiivad teda üle ookeani ja õpingud jätkusid Dallases ning Temple University’s (Philadelphia). Mari-Liis esineb aktiivselt nii solistina kui duos koos tšellistist abikaasaga, tähtsal kohal tema repertuaaris on kaasaegne muusika. Philadelphiast pärit tšellist Jason Calloway on Juilliard Schooli (New York) ja University of Southern California kasvandik. Aukartustäratav on nimekiri mainekatest festivalidest, millel ta on jõudnud osaleda.
Calloway on teinud koostööd Curtis-, Juilliard-, Miami-, Tokyo- ning Vermeer-kvartettidega ning on praegu tšellistina Amernet-keelpillikvartetis, mis resideerub Miamis. Nagu viiuldajast abikaasa, nii on ka Jason pühendunud kaasaegsele muusikale.
Reigi kontserdi kava on põnev ja värvikas, koosneb 20. ja 21.sajandi muusikast. Aset leiavad kahe teose esiettekanded, Orlando Garcia Fragmented Light (2014) ja Jeffery Briggsi Luck of the Draught (2014). Kõlab ka Erkki-Sven Tüüri Synergie (2010).
Veel kaks rosinat
Laupäeva, 12. juuli õhtul toimub veel teinegi kontsert. Kell 22 esineb Kärdla kirikus Avarus-Ensemble, kümneliikmeline kooslus, kuhu kuulub üheksa muusikut ja helitehnik. Tegemist on Mingo Rajandi autorikontserdiga, kes ka ise ansamblis kontrabassi mängib. Kuigi koosseis on verinoor ja õhtu ennustab tulla improvisatsiooniline, tasuks mainida mõnesid nimesid, kes ka Hiiumaa publikule tuttavad: Kadri Voorand (vokaal), Meelis Vind (klarnet), Virgo Sillamaa (kitarr) jt.
Pühapäev on nagu ikka koguperepäev. Kell 12 ootame kõiki muusikasõpru vanusest sõltumata Kärdla kultuurimajja. Ettekandele tuleb S. Prokofjevi “Petja ja Hunt”, teos mis on olnud tuhandete laste lemmik aastast 1936.
Loo jutustab seekord Jaanus Rohumaa, tema juttu illustreerib joonistustega kunstnik Valdek Alber, ja muusika toob kuulajateni kaheteistliikmeline orkester dirigent Toomas Vavilovi juhatusel.
Selle optimistliku looga paneme punkti 16. Kammermuusikapäevadele ja võime siirduda õhtuks telekate ette jalgpalli MM-i vaatama… Aga pole ka välistatud, et mõni noor indu saanud muusikuhakatis eelistab õhtu veeta hoopis oma pilli seltsis.
Aet Ratassepp
festivali korraldaja