Jälgi meid

UUDISED

Arengut saame kavandada üheskoos

Hiiumaa arengu­strateegia 2014–2020 esimene avalik arutelu peeti eelmisel nädalal Emmaste vallas. Ka sel ja järgmisel nädalal koondatakse hiidlaste mõtteid ja ideid, mida peaks Hiiumaal saavutama aastaks 2020, et oleksime siin saarel edukad ja õnnelikud.
Hiiumaa arengustrateegia avalikud arutelud jätkuvad teisipäeval, 9. oktoobril kl 16 Käina huvi- ja kultuurikeskuse väikeses saalis, esmaspäeval, 15. oktoobril kl 16 Kõrgessaare Tervisemajas, teisipäeval, 16. oktoobril kell 16 Kärdla kultuurikeskuse kinosaalis ja neljapäeval, 18. oktoobril kl 15 Hellamaa Perekeskuses.
Määrame minekusihi
“Arutleme teemal, mida peame olema saavutanud aastaks 2020, et Hiiumaa oleks edukas, mis on saare­elu nõrkused ja puudused ning mis on hästi,” selgitas Hiiumaa omavalitsuste liidu (HOL) juhatuse esimees Jaanus Valk. “Seisame uue Euroopa Liidu eelarve planeerimise lävepakul ning selleks on vaja kujundada ka saare tervikarengut hõlmav strateegia.”
Konsultant Aivi Telvik, kes on strateegia koordinaator HOL-i juures, meenutas Kärdla linnavolikogu esimehe Ivo Eesmaa öeldut – strateegia tehakse selleks, et leppida kokku, kuhu poole minema hakata. Hiiumaa strateegia koostamist ongi nüüd alustatud visiooni arut­elust ehk minekusihi määramisest.
Emmasteotsa mõtted
“Emmaste vallas toimunud arutelul said osaleda kõik, kel aega ja soovi oli,” rääkis Telvik.
Aruteluringis olid vallavanem Tiit Peedu ja mõned vallaelanikud, Hiiu maavanem Riho Rahuoja, aga ka Toomas Remmelkoor ja Antti Leigri Pühalepa vallavoli­kogust. Veel osales keskkonnaametist biosfääri kaitsealade nõunik Arvo Kullapere, kes tutvustas kogu saarestiku rohemajanduse ideed.
Küsimusele, mida olulist esimeselt arutelult pinnale jäi, millele peaks Hiiumaa areng baseeruma ja kus on meie võimalused loetles Telvik arutelul osalenute arvamusi:
• kohalik toit ja selle väärindamine, et talu toidaks pere;
• maaelu ja loomakasvatuse edendamine rannikualadel;
• kohalikku ressurssi sh metsa ja maad hinnates tuleb leida tulusaimad ärivaldkonnad;
• teadlaste kaasabil tuleks uurida võimalusi ning liikuda traditsioonilise põllumajanduse taastamise suunas;
• ehitustegevust saarel tuleb hoogustada, kuna ehitustander jääb saarestikku alati – vanad ehitised vajavad renoveerimist ja uusehitisi ei ole veel piisavalt;
• energeetika arendamine kasutades biomassi ja tuult;
• turismi arendamine Eesti saarestikus tervikuna – meil on kolm rahvusvahelist märgala, meri ja merega seotud võimalused;
• nn rohelised töökohad, õuna­aiad, köögiviljakasvatus, loomakasvatus, ökomajad jt, annavad kindlust – kogu saarestik tuleks kuulutada rohemajanduse pilootalaks;
• saarestike praegune kuvand – vananeva elanikkonnaga ja selge regionaalpoliitikata ala Eestis – tuleb murda;
• taaselustada riiklik saarte programm;
• oluline on kohalike omavalitsuste võimekus ning on rida valdkondi, mida Hiiu maakonnas on mõistlik koos teha.
Oodatud kõik huvilised
“Meile kõigile jõudu ja edu ühisteks jõupingutusteks, et septembris 2013 oleks hiidlastel laual kogu saareelu hõlmav ühtne strateegia,” soovis Aivi Telvik ja kutsus kõiki aruteludel osalema.
30. oktoobril on kavas läbi viia veel üks strateegia koostamise koolitus ekspert Rivo Noorkõivu juhtimisel Käinas. Sinna oodatakse eelkõige koha­like omavalitsuste ametnikke, allasutuste juhte ja maavalitsuse ametnikke, et suurendada strateegia koostajate kandepinda.
Hiiumaa tervikliku arengu­strateegia 2014–2020 koostamise algatajateks on Hiiumaa omavalitsuste liit, Hiiumaa ettevõtjate liit ja Hiiu maavalitsus. Strateegia koostamise protsessi viib ellu HOL koostöös sihtasutusega Tuuru.

Veel lugemist: