Jälgi meid

JUHTKIRI

JUHTKIRI | Protsendid ja „kollased sildid“

Protsendimärk on hetkel popp nii rahvusvahelises uudisvoos kui meemivabrikutes. Ajendiks mõistagi USA presidendi poolt pea kõigi maailma riikide suhtes kehtestatud tollid, mis on aktsiaturud langusse paisanud ja sellega koos korraliku protsendi ka Eesti pensionikogujate fondidest hauganud. Tänasest lehest saab lugeda ka „kollaste siltidega“ toidukaupadest Hiiumaa kauplustes. Kuidas need asjad omavahel seotud on?

Trumpi tollisõja mõjude kogu ulatust ei suuda majandusteadlasedki veel hetkel hinnata, sest tollide ja vastutollide protsendid hüppavad suurtel kiirustel ja hulgakaupa üles-alla, sõltuvalt sellest kas ja kui palju teised riigid Trumpiga tollide üle kouplema hakkavad.

Kui Euroopa Liidule kehtestatud 20%ne tollimaks takistab siin mandril toodetud kaupade pääsu USA turule, siis lühiajaliselt võib juhtuda hoopis see, et siinsele tarbijale muutuvad kaubad soodsamaks. Samal ajal ähvardavad Euroopa turgu üleujutada teistest suurtest ekspordiriikidest – näiteks Hiinast, Jaapanist ja Indiast – ümber suunatud kaubad, mis samuti seisavad USAs silmitsi järskude kaubandustõketega. See täiendav ülemaailmne pakkumislaine võib veelgi suurendada kättesaadavust ja tugevdada hinnasurvet kogu mandril. 

Kui USA nõudlus väheneb, võivad varud Euroopas ja mujal kuhjuda. See tähendab, et siseturul on rohkem kaupu, mis omakorda võib tuua kaasa allahindlusi ja madalamaid hindu Euroopa tarbijatele. 

„Kollaste siltide“ allahindlusprotsendiga hinnad võivad toidupoes kolida tavahinna riiulitele.

Teisisõnu võib välisnõudlust nõrgestav kaubandusšokk – iroonilisel kombel – lühiajaliselt tuua Euroopa tarbijatele soodsamaid hindu. Madalama hinnaga võib saada ravimeid, autosid, rõivaid, aga ka toidukaupu ja jooke. Hinnasurve leeveneb ka energias – näiteks on langenud toornafta ja maagaasi hinnad. Ka kartus, et euro nõrgeneb ja tõstab importkaupade hinda, pole seni täitunud – vastupidi, euro on tugevnenud.

Kokkuvõttes moodustavad USA tooted Euroopa tarbijate ostukorvides väiksema osa kui vastupidi. Euroopa tarbijad võivad üllatuslikult sattuda muidu kibedas ülemaailmses kaubandussõjas võitjate poolele. 

See tähendab, et „kollaste siltide“ allahindlusprotsendiga hinnad võivad toidupoes kolida tavahinna riiulitele. Vähemalt mõneks ajaks.

 

kouplema <koubelda ~ `koupleda, `koupleb> ▪ kui maha `istus ja `kouplemă akkăs Emm; nee käisid `kouplemas Käi; nee `kouplest ju `köikĭ `asju Rei

Allikas: Hiiu sõnaraamat / Eesti Keele Instituut

Veel lugemist:

UUDISED

Suurel osal Hiiumaa rannakaluritest pole tuulehaugi püügiks vajalikud kastmõrrad veel merregi viidud, kui Hiiumaa suvekuulutaja juba kohal.

GALERIID

30. aprillil tähistas Tiina Tantsustuudio rahvusvahelist tantsupäeva suure kevadkontserdiga Kärdla Kultuurikeskuses.

REISIKIRI

Napilt nädalapäevad pärast kodumaale naasmist, tuli purjejahi Larimar kapten Marek Harjak Hiiumaale, kus ta Orjaku sadamas jagas maailma avastamise muljeid. Selles sadamas tegi ta...

PERSOON

Õhuakrobaadid, tuleneelajad, ajarännakud, rollimängud, metsad ja mõisad, sokke kuduvad memmed ja Lõuna-Euroopa vaated – umbes selline on Merily ja Taago Heinmaa äripäev. Sest nende...