Jõulukuul sai Hiiumaa tulevane narkokoer Isak üheksakuuseks, ta on tublisti kasvanud ja õppinud ning jõuluvana tõi tublile koerale kingituseks kana kaelakondi – see on Isaki lemmikmaius.
Mai algul Hiiumaale jõudnud politseikutsu Isak näeb juba välja peaaegu nagu täiskasvanud koer. Ainult mänguhimu on hästi suur nagu kutsikatel ikka. Treeningud ongi Isaki igapäevane töö või mäng, oleneb kelle poolt vaadata. Koerajuht, politseikonstaabel Ketlyn Päll (34) näitab, kuidas Isak käsklusi täidab: “Istu!”, “Lama!”, “Kõrval!”, “Tagasi”, “Anna!” ja muudki on juba ilusti selged. Neid harjutatakse mitu korda päevas.
Tõsisem on kaitsetreening. Selleks võtab Ketlyn õppevahendi, vateeritud varruka, paneb selle kätte ja annab käskluse “Kinni!”. Kohe haakub pisut enam kui 30kilone Isak hammastega varrukasse ja Ketlyn püüab teda varruka küljest lahti raputada. Lihtne see pole, sest Isak on väga järjekindel ning väikest kasvu ja õbluke koerajuht ei kaalu just väga palju. Kui koera lahti raputada ei õnnestu, patsutab perenaine teda külje peale – see on kiitus. Vahepeal viskab ta mänguasja teise suunda, kuid koer, kes enne innukalt lelu tagasi ajas, ei tee nüüd sellest väljagi. Teab, et tal on teine ülesanne ja eesmärk – kui Isak kaitsetreeningu tublilt täidab, võidab ta varruka korraks endale.
Veel tehakse iga päev jäljetreeningut: vahel on see lühike linnajälg vahel pikem, pooleteisekilomeetrine metsajälg. Praegu harjutab ta esemete otsimist, markeerimist ja kuulekust.
Loeb sõnumit silmist
Kui Isak oma puurist pääseb, ongi tal silmi vaid oma perenaise, jaoks: otsekui püüaks ta lugeda perenaise soove silmist. Ajakirjanikust jookseb ta mööda nagu postist, teda vaid vahetevahel silmanurgast kiigates.
Ketlyn selgitab, et ta on silmavaatamist tasustanud, et Isak tähelepanelikult jälgiks, milline on järgmine korraldus ja selle õigesti täidaks: “Olen talle õpetanud, et ta vaataks mulle otsa, et kõik asjad on minu käes ja mina olen nagu jõulupuu – kõik asjad tulevad siit.”
Lõhnade eristamise harjutused, mida narkokoeral eriti vaja läheb, on alles ees, ja neidki õpetatakse kutsikale mängu kaudu, mänguasjadeks erineva lõhnaga pallid, mida Isakil otsida ja leida tuleb.
Enne kui Isak päris tööd tegema, narkootikume otsima minna saab, tulebki tal läbida põhiõpe, ja järgmisel sügisel teha eksam ehk atesteerimine. Ja alles siis saab ta asuda tegema tööd, milleks korralikud hiidlased tema abi loodavad ja kurikaelad kardavad – narkootikume otsima.
Treeningul saab Isak preemiaks koerakrõbinaid. Iga päev saab ta söögiks pool kilo natuke paremat sorti koerakrõbinaid, kuid kogu aeg tahaks veel natuke juurde – kasvava lapse asi. Lisaks saab ta muna ja kohupiima, kord nädalas ka kodutoitu.
Töö koos suurima sõbraga
Isak on Ketlyni töö, aga ka suurim sõber ja on temaga koos igal pool: kodus ja autos. Ketlyni tööauto ongi nagu Isaki teine kodu: seal on tema reisipuur, töö- ja mänguasjad.
Ketlyn ütleb, et vahel tulevad ka ühel korralikul politseikoeral krutskid sisse – siis ta tuleb, teatab, et tahab mängida ja hüppab perenaise najale üles. Asju ta õnneks eriti närinud pole. Alguses, kui Isak veel päris pisike oli, juhtus vahel õnnetus ja mõni pissiloik tuli põrandale. “Ta on selles suhtes väga kummaline koer, et ma ei ole kunagi kutsikaga selle loigu pärast riielnud, aga tal oli alati nii häbi kui see juhtus. See on nii kummaline: ma ei ole ühtegi koera näinud juba niimoodi, kutsikast peast seda häbenemas.”
Ka Ketlyni lastega, Roometi ja Romi Saskiaga saab ta hästi läbi ning kuuletub ka nende käsklustele.
Ketlyn iseloomustab oma sõpra kui lõbusat ja seltsivat selli. Ta ei tee illusioone, et isane koer ei püüaks puberteedieas, aasta-pooleteisesena karja juhiks saada ning domineerima hakata, kuid seegi olukord on lahendatav: “Siis tuleb rahulikult iseendale kindlaks jääda,” ütleb koerajuht.
Abiks korralikele
Ketlyn Päll lõpetas Tartu Ülikoolis õigusteaduskonna, kuid eelistas õigusteadust rakendada praktilises politseinikutöös. Ülikooli kõrvalt töötas ta arestimajas spetsialistina, läbis hiljem politseilise täiendusõppe ja nüüd on temast saanud Kärdla kordoni koerajuht.
Ka siseturvalisuse arengukava arutelu tõusetus ühe probleemina narkootikumid, mis muidu turvalisele Hiiumaale aina enam sisse trügivad.
Hiiumaa politseil oli teenistuskoer viimati enam kui kümme aastat tagasi ning viimastel aastatel on uimastite tarvitajaid tuvastama kutsutud neljajalgsed Saaremaalt.
Aprillis Taanis sündinud neljast Saksa lambakoera kutsikast üks, Isak jõudis Hiiu saarele mai algul – siis oli ta kahekuune.
Atesteerimise järel saab Isakit tegutsemas näha koolides, tänavail ja ööklubides. Kindlasti võetakse ta kaasa maantee äärde patrullima, väljakutsetele ja politseioperatsioonidele.