Jaanuari alguses Tšehhi vabariigis peetud rahvusvahelisel kiirabibrigaadide võistlusel saavutas Põhja-Eesti regionaalhaigla kolmeliikmeline Hiiumaa tiim kolmanda koha.
Oma oskusi on eri maade kiirabibrigaadid Tšehhimaal proovile pannud juba aastakümneid. Tavaliselt toimub see võistlus maikuus, tänavu aga korraldati prooviks ka talvine.
Meilt käisid võistlemas Monika Ild, Alvar Nurk ja Kaido Teller ning see oli nende jaoks esimene kord niisugusel mõõduvõtmisel osaleda.
Monika Ild rääkis, et aastaid on võistlusel osalenud Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) brigaad ja kuna Hiiumaa kiirabibrigaad kuulub PERHi koosseisu, tehti ka neile ettepanek proovida.
Lisaks hiidlastele osalesid kiirabibrigaadid Bulgaariast, Ungarist, Slovakkiast, Poolast ja Tšehhist. Võistluse võitis Slovakkia ja teiseks jäi Ungari, meie tiim oli kolmas.
Päevaga 26 kilomeetrit
Võistluskoht oli ühes Tšehhimaa väikelinnas ning brigaadidel tuli lahendada teatud ajalimiiti mahtudes situatsioonülesandeid. “Saime hommikul ülesannete pealiskaudsed kirjeldused ja kaardi ning asusime teele,” kirjeldas Ild.
Talvine võistlus erineb ka selle poolest, et kui tavapäraselt teevad kiirabibrigaadid tööd autoga, siis seekord autot ei kasutatud ning see oli osalejatele juba ette teada. “Komplekteerisime seljakotid ja kogu päev tuli veeta jalgadel,” lisas Ild.
Võistluspäev oli pikk ja venis hiliste õhtutundideni. Alustati juba hommikul kell kaheksa ning viimane ülesanne oli õhtul kell kümme. Päeva jooksul tuli lahendada kaheksa ülesannet. Näiteks Hiiumaa kiirabibrigaad läbi selle päeva jooksul 26 kilomeetrit.
Õppisid palju
Üks õpetlikumaid juhtumeid oli Ildi sõnul nende jaoks olukord, kus süžee järgi oli läbi jää vajunud inimene. “See oli väga reaalselt lavastatud koostöös päästeteenistusega – kaldast oma 20–25 meetri kaugusel oligi isik läbi jää vajunud ja hüüdis meid,” meenutas Ild. Kuigi kannatanuga oli tol hetkel veel kõik korras, ei saanud ta ise jääaugust välja. “Meil oli aega selleks ülesandeks täpselt kümme minutit ja meist jäigi kannatanu sinna vette,” nentis Ild. Siiski lahendati ülesanne õigesti, sest korraldajate eesmärk ei olnudki inimene kümne minutiga veest välja tuua, pigem sooviti näha, kuidas võistlejad mõtlevad ja mida ette võtavad.
“Muude ülesannete puhul meil ju meditsiiniline taust on ja oskame ikka aidata, aga see kannatanu oli järves ja meil ei olnud abilisi,” selgitas Ild. Nii kutsusid nad appi päästjaid, aga neile öeldi, et päästjad jõuavad õnnetuspaika 15–20 minutiga ja seni pidid kannatanuga tegelema nemad. “Kõikvõimalikke vahendeid kasutasime, alates enda riiete kokkusidumisest, et temani jõuda ja visata mingisugune toetav asi, millest kannatanu kinni saaks võtta,” selgitas Ild.
Meditsiin ikka sama
Esialgu tegi Ildi sõnul olukorra raskeks võistlusnärv: “Iseenesest ei olnud seal kindlasti midagi niisugust, mida me ei oska ja ei tee.”
Ild ütles, et riikide kaupa on ehk erinev, kuidas mõnda juhtumit lahendatakse, aga meditsiin üldmõistes on igal pool ühesugune. Ta tõi näiteks, et südamehaigeid käsitletakse kõikjal ühtemoodi, sest need on üleeuroopalised kokkulepped, aga erinevusi võib olla ravimite kasutamisel.
“Ja nagu võistlusele omane, siis ikkagi tehakse situatsioone, kuhu ongi vimka sisse visatud, et sa mõtleksid laiemalt, mitte ei keskenduks ühele asjale,” rääkis Ild.
Kuna võistlusel osalenud kiirabibrigaadid olid kolmeliikmelised, koostati ülesanded nii, et kõigil oleks tegemist. “Olukord oligi sageli niisugune, et üks tegeles põhiprobleemiga ja ülejäänutel oli lisategevust; kas oli keegi segaja, kellele pidid mingi rakenduse leidma või pidi midagi ära vedama,” selgitas Ild.
Kui tavapäraselt on kiirabibrigaadil autos väga hea varustus, siis seekord oli võistlejail kasutada vaid seljakotitäis varustust. Päris mitmed meditsiinitarvikud, mida kasutada sai, olid juba võistluspaigal. Õnneks on ka meditsiiniseadmed üldjoontes kõikjal ikkagi samad, lisas Ild.
Järgmine võistlus juulis
PERHi Hiiumaa kiirabibrigaad maikuus Tšehhimaal toimuvatele võistlustele minna ei plaani, aga oma oskused panevad nad taas proovile juulis Eestis toimuvatel kiirabibrigaadide kutsemeisterlikkuse võistlustel. Monika Ild on viis aastat nendega seotud olnud korraldusliku poole pealt ja tema jaoks on esimene kord ise võistlejana osaleda. Lisaks võistlevad juulis ka Kaido Teller ja Alvar Nurk.