Üllatuslikult selgus, et Hiiu Lehe valimiseelistuste küsitlust on võltsitud ja valdav osa Georg Linkovile antud häältest on tulnud neljalt IPaadressilt.
Hiiu Leht korraldas riigikogu valimiste eel oma veebilehel www.hiiuleht.ee väikese küsitluse, kelle kaheksast kandideerivast hiidlasest saadaks veebilehe külastaja riigikogusse.
Kui kõigile teistele tiksus hääli juurde tasapisi, siis IRLi ridades kandideeriva Hiiu vallavanema Georg Linkovi poolt hääletajate number läks mühinal ülespoole.
Toimetuse jaoks selles midagi üllatavat polnud, sest kogus ju Linkov ka kohalikel valimistel muljetavaldava häältesaagi, kuid siis laekus toimetusse vihje, et tegemist on võltsimisega.
Lehele öeldi ka arvutiasjatundja nimi, kes olevat gallupi Linkovi kasuks tööle pannud. Esialgu pole toimetusel tõendeid, kas see info vastab tõele või mitte, kuid hääletuse tulemust on moonutatud küll.
Georg Linkov ütles, et ka tema on märganud, et häälte erinevus on ebareaalselt suur ja oletas, et see peab olema anomaalia. “Need on kaasaegse maailma ohud ja sellepärast tulebki ka riigi tasandil valmistuda elektrooniliseks sõjaks. Noored on nutikad. Hea, et saate hääletajaid kontrollida,” kommenteeris Linkov.
Üks arvuti, üks hääl
Hiiu Lehe veebiküsitlus oli seadistatud nii, et hääle andmine salvestatakse hääletaja arvutisse ja igast arvutist saab hääletada vaid korra ja ühe kandidaadi poolt.
Toimetus palus Hiiu Lehe veebiväljaande ehitajal Indrek Pärnamaal küsitluse logi uurida ja anda oma hinnang. Pärnamaa ütles, et Linkovil oli 10. veebruariks kella 14ks kirjas 506 häält, aga kui lugeda logist kokku erinevad IP numbrid, millelt need hääled olid tulnud, sai ta tulemuseks 87. “Ülejäänud on suure tõenäosusega topelthääled,” nentis Pärnamaa.
Küsitluse logist selgub, et Linkovile oli selleks ajaks antud 92 ühekordset häält ja ülejäänud 414 häält olid saadetud korduvatelt IPaadressidelt ehk niiöelda dublikaadid.
Suur osa Linkovile antud häältest on tulnud neljalt IPaadressilt. Mõnest arvutist on tulnud väga vähe topelthääli, näiteks kolm või neli.
Samas ei olnud ühelgi teisel kandidaadil ühtegi korduvaadressilt tulnud hääletust. Võrdluseks, et ülejäänud seitsmele kandidaadile anti ajavahemikul 1.–10. veebruarini 6–51 häält.
Võltsitud hääled?
Pärnamaa selgitas, et juhul kui mingil põhjusel hääletamise infot ei salvestata või see kustutatakse, lubab süsteem uuesti hääletada. “See tähendab ka, et automaatset süsteemi, mis hääletaks uuesti ja uuesti, on üsna lihtne teha,” lisas Pärnamaa.
Kriminaalbüroo kriminaalteabeteenistuse juhtiv-
uurija Ragnar Õun ütles, et nn välise, teenusepakkuja IPaadressi kaudu konkreetset kasutajat teada ei saa, kuid teenusepakkuja võrgusisese IPaadressi abil küll. “Politseil on selle küsimiseks seaduslik õigus. Eraisik võib ka kindlasti küsida, kuid teenuse pakkuja ei pruugi talle lihtsalt vastata,” selgitas Õun.
Hiiu Leht tegi politseile avalduse, et teenusepakkujalt teada saada, kellele kuuluvad IPaadressid, millelt on Linkovile massiliselt korduvhääli antud. Hiiumaa politseijuht Aare Allik ütles, et avaldus võeti menetlusse.