Connect with us

Uudised

Merevägi võtab üle väikelaevade kontrolli

Fotot: RMS MARTIN PEDAJA. Mereväevormis hiidlane Andrus Apri Kindral Kurvitsa pardal laevade üleandmise pidulikul tseremoonial Tallinnas Miinisadamas.
Uuel aastal tuleb väikelaevajuhtidel arvestada võimalusega, et aluse kõrvale ilmub hall sõjalaev ning mustas mundris mereväelane kontrollib nende joovet, juhiluba ja päästevarustust.

Seni piirivalvelippu kandnud alused Kindral Kurvits, Pikker, Valve ja Raju alustasid uut aastat mereväe laevastiku koosseisus. Väike­laeva- ja jetijuhi jaoks tähendab see sisuliselt ainult seda, et vahetub valitsusasutus, kes riikliku järelevalvega tegeleb.
„Saareelanik võib kokku puutuda mereväelastega, kes teevad rutiinset patrulli, merel võidakse kinni pidada väikelaev või jeti, et kontrollida sellel ohutusvarustuse, näiteks päästevesti olemasolu või juhi joobes­olekut,“ ütles Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andra Nõlvak. Riiklikku järelevalvet tehakse meresõiduohutuse seaduse raames ja rikkumiste korral võib Kaitsevägi algatada ka väärteomenetluse.
Seni helesinist värvi laevad värvitakse lähiajal halliks, nagu sõjalaevad valdavalt on, ning mereväelaste vorm on musta värvi. Merepiirivalvurid kandsid seni tumesinist vormi nagu kõik PPA töötajad. Ka laevade opereerimisega seotud ametikohad liiguvad mereväe koosseisu. Samuti võtab merevägi üle ja asub opereerima kõiki mereseire radareid. Hiiumaal on neid kaks, üks Kõpus ja teine Tahkunas.
Kaitseväe ülesandeks on valvata ja kaitsta Eesti merepiiri, piirikontroll jääb endiselt PPA ülesandeks. Mereolukorrateadlikkuse eest hakkab vastutama kaitsevägi, seni oli vastutus jagatud.
Kuigi mereväe koosseisus muutub seniste piirvalvealuste staatus sõjalaevaks, siis kõigi vajalike tsiviilülesannete täitmine jätkub. PPA jätkab merereostuse avastamist mere­alal ja piiriveekogudel lennuvahenditega ning avastamist ja merereostuse likvideerimise korraldamist piiriveekogudel. Ka merepääste jääb siseministeeriumi vastutus­alasse, kuid vajadusel on võimalik kaasata mereväe laevu sündmuste lahendamisse.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...