Connect with us

Uudised

Kivi-Jüri petitsioonile anti 42 allkirja

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kunagine Kärdla linnapea Rinno Lige algatas petitsioon.ee keskkonnas pöördumise Hiiumaa volikogu poole seoses Kivijüriga. Pöördumises palutakse Hiiumaa vallavolikogul “võtta poliitiline seisukoht Kärdlas Heltermaa, Käina ja Kõrgessaare maanteede ja Rookopli tänava ristmikul paikneva okupatsiooni võimude poolt ja võõrvõimu põlistamise eesmärgil püstitatud mälestusmärgi “Hiiumaa kaitselahingute kangelastele 1941” (Kivijüri) teisaldamine kohta”.
Pöördumises märgitakse, et see mälestusmärk on pöördumise allkirjastajate hinnangul ideoloogiliselt sobimatu ja nõukogude okupatsiooni läbi kannatada saanuid solvav. Teisalt on sel ka kunstiväärtus ja seetõttu palutakse volikogu seisukohta teose sobivasse paika teisaldamise kohta.
Pöördumise avaldas Lige 28. juulil ja avaldamispäeval anti sellele 33 allkirja, järgmistel päevadel lisandus veel üksikuid allkirju, kokku oli allkirjastajaid 42. Neist Kärdlast oli 16 ja Tallinnast 8, osa allkirjastajaid oma nime ja elukohta ei avaldanud.
Neli allkirjastajat lisasid ka omapoolse kommentaari, miks nad peavad õigeks monu­mendi teisaldamist. Piret Kruusandi: “Avalikus ruumis ideoloogiliselt täiesti sobimatu monument.”
Siiri Tau: “Mulle ei meeldi punamonumendid.”
Pille Kaarlõp: “Kui vene väed Eestisse tulid, siis hävitati kõik EV aegsed, meile olulised sümbolid ja kujud. Need “KIVIJÜRID” oleks pidanud ära likvideerima juba 30 aastat tagasi. Eesti rahvas on niigi kannatlik olnud. Täna ei ole enam mingit põhjust sellist monumentaalkunsti avalikus linnaruumis eksponeerida.”
Märten Kross: “Kivi Jüri mälestusmärk oleks sobilik Kõrgessaarde, Hiiumaalt küüditatute mälestusmärgiks, kus ta saaks nende ees vabandada, kes ära viidi.”

HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...